بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز چهارشنبه (18 حمل/فروردین – 7 اپریل) و در مراسم سالانه گرامیداشت قربانیان هولوکاست از جهانیان خواست تا مانع احیای برجام شوند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ اسراییل در بیش از چهار دهه گذشته با استناد به سخنان رهبران ایران درباره لزوم نابودی این کشور می‌گوید که جمهوری اسلامی در صورت دستیابی به سلاح هسته‌ای هولوکاست دیگری علیه قوم یهود به راه خواهد انداخت.

درخواست بنیامین نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که قدرت‌های جهانی و به‌ویژه اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند با میانجیگری میان ایران و ایالات متحده، دو طرف را به بازگشت به تعهدات برجامی تشویق و توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را احیا کنند.

آقای نتانیاهو در مراسم گشایش یادبود قربانیان هولوکاست در موزیم “یاد واشم” بیت‌المقدس (اورشلیم) گفت: «تاریخ به ما آموخته است که توافقات این‌ چنینی، با چنین رژیم‌های افراطی، هیچ ارزشی ندارد».

قدرت‌های اروپایی در تابستان ۱۹۳۹میلادی و در زمانی که احتمال تجاوز آلمان به پولند می‌رفت، به‌دلیل مقاومت‌های دولت وقت ورشو در برابر مطالبات اتحاد جماهیر شوروی، از دستیابی به توافقی جامع برای رویارویی با حمله احتمالی آلمان نازی باز ماندند. اندکی بعد نمایندگان ژوزف استالین و آدولف هیتلر پیمان منع تجاوز دوجانبه امضا کردند. نیروهای رایش سوم (هیتلر) نیمی از پولند و ارتش سرخ نیم دیگر این کشور را به سرعت تصرف کردند.

نخست وزیر اسراییل که بار دیگر مسوول تشکیل کابینه شده است افزود:‌ «ما هیچ التزامی به احترام به توافق با ایران نداریم. توافقی که راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را باز می‌کند؛ سلاحی که ایرانی‌ها با آن ما را به نابودی تهدید می‌کنند. ما تنها یک وظیفه داریم: جلوی هرکسی که می خواهد با هر توطئه‌ای ما را نابود کند، بگیریم».

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در دلو/بهمن ۱۳۵۷، دو رهبر جمهوری اسلامی و همچنین محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری پیشین ایران صراحتا خواست نابودی اسراییل را مطرح کرده اند. جمهوری اسلامی ایران اسراییل را به عنوان یک دولت و کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد.

دولت نتانیاهو، همراه با پادشاهی‌های عرب همسایه ایران، یکی از بزرگ‌ترین طرفداران خروج یک‌جانبه دونالد ترامپ از برجام بود.

اسراییل در دو دهه گذشته تمام توان خود را برای جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران به کار گرفته است. با وجود سکوت تل آویو، اسراییل تنها مسوول ترور دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای و خرابکاری در پروژه‌های اتمی ایران شناخته می‌شود. جنگ اطلاعاتی-امنیتی میان دو کشور همواره ادامه داشته است.

اسراییل عملیات ربایش اسناد هسته‌ای از جنوب تهران را بر عهده گرفته است. ارتش این کشور مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه را مرتبا بمباران می‌کند.

حمله نتانیاهو به دیوان کیفری بین‌المللی

نخست وزیر اسراییل در سخنرانی روز چهارشنبه خود همچنین با انتقاد تند از آغاز دیوان کیفری بین‌المللی درباره اتهام جنایات جنگی اسراییل گفت این نهاد از ریشه‌های اصیل خود در دادگاه نورنبرگ منحرف شده است.

دیوان بین‌المللی کیفری صلاحیت خود برای تحقیق درباره شکایت مقام فلسطینی از ارتکاب جنایات جنگی از سوی ارتش اسراییل در جریان جنگ ۵۰ روزه سال ۲۰۱۴ نوار غزه را پذیرفته است. در این جنگ ۲۲۰۰ شهروند فلسطینی عمدتا غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

نخستین دیوان کیفری با صلاحیت جهانی پس از پایان جنگ دوم و در شهر نورنبرگ آلمان به‌ویژه برای رسیدگی به جنایات رژیم نازی علیه یهودیان تشکیل شد.

بنیامین نتانیاهو در مراسم سالگرد بزرگداشت شش میلیون قربانی یهودی «راه حل نهایی هیتلر» برای پایان دادن به حیات یهودیان در اروپا گفت: «در زمان هولوکاست ما [یهودیان] هیچ حقی، هیچ کشوری و هیچ محافظی نداشتیم. امروز ما یک کشور داریم. مدافع داریم. به‌عنوان حاکمیت مستقل قوم یهود حق طبیعی و کامل دفاع از خود در برابر دشمنانمان را داریم».

مراسم ۲۴ ساعته «بزرگداشت شهدا و قهرمانان هولوکاست» روزهای هفتم و هشتم اپریل برگزار می‌شود. فردا ظهر تمام شهروندان اسراییلی در زمان به صدا درآمدن زنگ، یک دقیقه سکوت می‌کنند و از حرکت باز می‌ایستند. تلویزیون‌های اسراییلی در این ۲۴ ساعت عملا برنامه‌های عادی خود را قطع می‌کنند و به بازخوانی این رویداد تاریخی می‌پردازند و موسیقی‌های غمگین و تراژیک پخش می‌کنند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email