مقام‌ها از تکمیل شدن ساخت بند شورآبک بدخشان در شمال‌ شرق افغانستان خبر داده اند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ احمدسیر نیکزاد، سخنگوی اداره تنظیم خدمات انرژی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که این بند به‌زودی توسط رییس جمهور افتتاح خواهد شد.

سد شورابک هرچند یک بند کوچک است؛ اما بعد از بندکمال خان این دومین بند در این کشور است که در سال ۱۴۰۰ آماده استفاده می‌شود. این سد ذخیره‌ای نیست و با سه توربین فقط برای تولید برق استفاده خواهد شد.

به گفته آقای نیکزاد؛ این بند در فاصله هفت کیلومتری شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان قرار دارد. آقای نیکزاد افزود که ساخت این پروژه در سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز و هزینه ساخت آن که بالغ بر ۴۵ میلیون یورو بود که توسط دولت آلمان پرداخت شده است.

او گفت؛ این بند بر روی رودخانه کوکچه ساخته شده و قدرت تولید برق آن حدود هشت میگاوات برق خواهد بود که ۱۵ هزار خانواده از آن بهره‌مند خواهند شد.

مقام‌های محلی از آغاز آبگیری این بند در جدی/دی سال ۱۳۹۹ خبر داده بودند.

سید احمد ناصری، رییس “حوزه دریایی کوکچه” به بی‌بی‌سی گفته که کار ساخت و ساز این بند به اکمال رسیده است.

این بزرگترین بند برق در بدخشان است که با شروع فعالیت آن نیاز باشندگان شهر فیض آباد به انرژی برق – به گفته مسوولان – از هر جهت رفع خواهد شد.

ساخت این بند قرار بود که در سال ۲۰۲۰ تکمیل شود؛ ولی شیوع کرونا باعث تاخیر در ساخت آن شد.

به گفته مردم محل؛ در سال‌های اخیر مبالغ هنگفتی به هدف ساخت بندهای تولید برق در ساختار برنامه همبستگی ملی و برنامه میثاق شهروندی هزینه شده؛ ولی اکنون تنها کمتر از ۱۰ درصد از ساکنان بدخشان به برق دسترسی دارند.

مقامات بدخشان می‌گویند که این ولایت در مجموع به ۴۵۰ میگاوات برق نیاز دارد و بند شورابک تنها مشکل مرکز این ولایت را حل خواهد کرد. ریاست بدخشان انرژی نیز می‌گویند که دولت در نظر دارد با احداث چندین بند آبی دیگر مانند برق شورابک و تمدید برق وارداتی از تخار و تاجیکستان در ۱۴ سال آینده مشکل کمبود برق را حل کند.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email