در یک سال اخیر، 30 درصد کار پروژه «کاسا یک هزار» در افغانستان، پیش رفته ‌است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ مسوولان اداره برق افغانستان می‌گویند که نصب بیش از 140 پایه برق در ولایت قندوز تکمیل شده و به‌زودی روند نصب پایه‌ها در ولایت بغلان نیز آغاز خواهد شد.

با وجود تاخیر دو ساله در کار عملی این پروژه در کشور، مسوولان محلی در قندوز می‌گویند که در یک سال گذشته کار نصب پایه‌های برق برای کشیده شدن سیم‌های برق “کاسا یک هزار” در این ولایت، با شدت جریان دارد.

عبدالستار میرزاکوال، والی قندوز می‌گوید: «این پروژه در قندوز به‌گونه بسیار خوب به پیش می‌رود و با هیچ مشکلی روبه‌رو نیست. مشکلات اجتماعی و دیگر چالش‌های فراراه این پروژه را حل کردیم».

این پروژه، از بزرگترین پروژه‌های آسیای مرکزی است که بر بنیاد آن قرار است 1300 میگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان با کشیده شدن 1250 کیلومتر سیم‌ برق، از افغانستان گذشته و به پاکستان برسد.

در این مسیر، بیش از 560 پایه برق نصب خواهد شد.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا در این باره می‌گوید: «سروی تفصیلی، پروفایل مسیر و تهداب‌های این پروژه کاملا و 100 درصد به انجام رسیده است. بعضی از ساحات استثنایی مثل آب راهها و بعضی از ساحات صعب‌العبور، هنوز کارشان تمام نشده‌ است».

مسوولان شرکت برشنا می‌گویند که با بهره‌برداری از پروژه کاسا یک هزار، افغانستان سالانه در حدود 45 میلیون دالر از ترانزیت برق به‌دست خواهد آورد.

این پروژه بیش از پنج ولایت افغانستان را پوشش خواهد داد.

این پروژه قرار بود در سال گذشته میلادی به بهره‌برداری سپرده شود؛ اما تا هنوز کار آن تکمیل نشده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email