وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که جایزه افتخاریزنان شجاعامسال را به هفت زن افغانستانی که در طول سال ۲۰۲۰ در نتیجه حملات هدفمند در این کشور کشته‌ شده‌اند، اهدا می‌کند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ جایزه بین‌المللی “زنان شجاع” هر سال از جانب دولت امریکا به زنانی اهدا می‌شود که خود را وقف تغییر زندگی مردم در کشورهایشان کرده‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است که جایزه ویژه افتخاری “زنان شجاع” امسال به فاطمه خلیل، ‌کارمند سابق کمیسیون حقوق بشر، ژنرال شرمیلا فروغ، رییس پیشین بخش جنسیت ریاست امنیت ملی، مریم نورزاد، قابله، فاطمه رجبی، افسر پیشین پولیس، فرشته، افسر پیشین پولیس در اداره امور زندان‌ها در قندهار، ملاله میوند، فعال حقوق زن و گرداننده تلویزیون خصوصی انعکاس در ننگرهار و فرشته کوهستانی، فعال حقوق زن در کاپیسا، اهدا می‌شود.

قرار است اهدای این جایزه در مراسمی‌ که در هشتم مارچ، روز جهانی زن، در واشنگتن برگزار می‌شود، از سوی جیل بایدن، بانوی اول امریکا به صورت رسمی اعلام شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر و وزارت خارجه افغانستان از این تصمیم وزارت خارجه امریکا استقبال کرده‌اند.

در کنار این هفت زن از افغانستان، ۱۴ زن دیگر از ایران، ترکیه، بلاروس، میانمار، کامرون، چین، کولمبیا، جمهوری دموکراتیک کانگو، گواتیمالا، نیپال، سومالیا، اسپانیا، سری‌لانکا و ونزویلا نیز این جایزه را دریافت خواهند کرد.

فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای عذرخواهی کند و آن را یطور عمومی منتشر کند
 

فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای به دلیل عدم رعایت حجاب عذرخواهی کند اما او نپذیرفت

شهره بیات، داور بین‌المللی و استاد ۳۳ ساله شطرنج از ایران نیز از جمله کسانی است که جایزه “زنان شجاع” این وزارتخانه را در سال ۲۰۲۱ دریافت می‌کنند.

خانم بیات که نخستین و تنها زن داور بین‌المللی شطرنج رتبه A در آسیا، استاد و آموزگار فدراسیون جهانی شطرنج است، در سال ۲۰۲۰ در یک مسابقه بین المللی بی‌حجاب حاضر شد. پس از آن، فشارهایی از سوی حکومت ایران روی او خانواده‌اش اعمال شد اما خانم بیات حاضر به عذرخواهی نشد. او سال گذشته در بریتانیا پناهنده شد و به ایران بازنگشت.

وزارت خارجه امریکا مراسم اهدای جایزه امسال را به علت همه‌گیری کرونا به‌گونه‌ مجازی برگزار می‌کند.

“زنانی‌که جان‌هایشان برای خدمت به افغانستان از دست دادند”

وزارت خارجه امریکا با انتشار فهرست این هفت زن قربانی حملات هدفمند در افغانستان، اعلام کرده که آنها جان‌هایشان در جریان کار برای بهتر ساختن افغانستان و بهبود زندگی مردم این کشور از دست داده‌اند.

حملات هدفمند علیه فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران، روحانیون و فعالان سیاسی در ماه‌های اخیر به صورت قابل ملاحظه در افغانستان افزایش یافته و سازمان ملل در یک گزارش تازه گفته که ۱۴ روزنامه‌نگار و فعال مدنی از آغاز مذاکرات میان افغانستانی که در دوحه قطر جریان دارد تا حال در این کشور در نتیجه حملات هدفمند کشته شده‌اند.

فاطمه خلیل

فاطمه خلیل

۱. فاطمه خلیل، مسوول ارتباط با تمویل‌کنندگان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در جون سال ۲۰۲۰ در حالی‌که در کابل به جانب دفتر خود می‌رفت، در نتیجه انفجار یک بمب مغناطیسی همراه با راننده‌اش کشته شد.

شرمیلا فروغ

ژنرال شرمیلا فروغ

۲. ژنرال شرمیلا فروغ، رییس واحد جنسیت اداره امنیت ملی افغانستان، یکی از افسران باسابقه این نهاد بود که قبلا به عنوان رییس بخش ضد آدم‌ربایی و مامور مخفی علیه شبکه‌های جرمی کار می‌کرد. ژنرال فروغ در مارچ ۲۰۲۰ در کابل در انفجار بمب مغناطیسی جاگذاری شده در موترش کشته شد.

مریم نورزاد

مریم نورزاد

۳. مریم نورزاد، قابله‌ای که قبل از کار در بیمارستان کادر پزشکان بدون مرز، در مناطق دورافتاده در ولایات وردک و بامیان خدمت می‌کرد. در ۱۲ می سال ۲۰۲۰، سه فرد مسلح به زایشگاه این بیمارستان در غرب کابل حمله کردند، اما مریم حاضر نشد بیمار خود را که در حال زایمان بود، رها کند. مریم، بیمار وی و نوزاد تازه متولد شده در مجموعه زایمان کشته شدند.

فاطمه رجبی دانش آموخته رشته مامایی (قابله) بود و بیشتر از یک سال بود که به نیروهای پلیس پیوسته بود

فاطمه رجبی

۴. فاطمه رجبی، یک افسر پولیس ۲۳ ساله، اهل ولایت غزنی و عضو بخش مبارزه با مواد مخدر بود. او در جولای سال ۲۰۲۰ با یک فلانکوچ غیرنظامی به روستای محل زندگی خود در ولسوالی جاغوری سفر می‌کرد که طالبان موتر را متوقف و او را به اسارت گرفتند. مقامات غزنی گفتند که دو هفته بعد، طالبان او را کشتند و بقایای بدنش را که دارای زخم گلوله و علایم شکنجه بود، برای خانواده‌اش فرستادند.

فرشته

فرشته

۵. فرشته، زندانبان ۳۵ ساله در اداره زندان قندهار بود. او در حالی که از محل زندگی خود در شهر قندهار در حال رفتن به کار خود بود، به سمت یک تکسی می‌رفت که در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ توسط یک فرد مسلح ناشناس به قتل رسید.

ملاله

ملاله میوند

۶. ملاله میوند، خبرنگار رادیو و تلویزیون انعکاس، در تاریخ ۱۰ دسمبر سال ۲۰۲۰، در حمله از سوی یک فرد مسلح در جلال آباد، به همراه راننده خود کشته شد. وزارت خارجه امریکا نوشته که ملاله اولین نفری در خانواده‌اش نبود که مورد هدف قرار گرفت. پنج سال قبل مادر او که یک فعال مدنی بود، نیز توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

.

فرشته کوهستانی

۷. فرشته کوهستانی، فعال ۲۹ ساله حقوق زنان و دموکراسی، به تاریخ ۲۴ دسمبر سال ۲۰۲۰ توسط افراد مسلح ناشناس در نزدیکی خانه‌اش در ولایت کاپیسا ترور شد. بانو کوهستانی به طور مرتب برنامه‌هایی را برای حمایت از حقوق زنان در افغانستان تنظیم می‌کرد و از رسانه‌های اجتماعی به عنوان بستری برای پیام رسانی استفاده می‌نمود.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email