وزارت امور خارجه ایالات متحده می گوید که به زودی ایده های جدیدی را برای احیای روند حل و فصل افغانستان پیش‌کش خواهد کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، روز جمعه (15 حوت/اسفند – 5 مارچ) گفت که واشنگتن، با مشورت با شرکا، ممکن است به زودی “برخی ایده های تازه” را برای احیای مجدد روند حل و فصل افغانستان ارایه دهد.

وی تاکید کرد كه زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریكا برای افغانستان در حال سفر در منطقه است و طی آن در مورد فرصت ها و راه های دستیابی برای احیای مجدد روند حل و فصل افغانستان را مورد بحث قرار می دهد.

خلیل زاد پیش از این از کابل دیدار کرده، قصد دارد به دوحه برود و همچنین به روسیه سفر کند. ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه رییس فدراسیون روسیه در افغانستان قبلا به خبرگزاری ریانوستی گفته بود که خلیل زاد به زودی به  مسکو می آید.

پیش از این؛ منابع نزدیک به حامد کرزی و عبدالله عبدالله می‌گویند که آقای خلیل‌زاد مسوده یک طرح حکومت مشارکتی را به این سیاسیون سپرده‌ و گفته ‌است که دیدگاه‌های شان را درباره این طرح هرچه زودتر با وی درمیان بگذارند.

بر اساس بعضی گزارش‌ها؛ خلیل‌زاد به سیاسیون افغانستان گفته ‌است که روند صلح در دوحه به حاشیه خواهد رفت و برای ایجاد یک حکومت مشارکتی که طالبان بخشی از آن خواهند بود؛ نشست بزرگ ملی و جهانی مشابه به نشست «بن» برگزار خواهد شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email