شماری از سیاست‌گرانی که در روزهای اخیر با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دیدار داشتند؛ می‌گویند یکی از طرح‌ها برای رسیدن به صلح با طالبان، ایجاد حکومت مشارکتی یا انتقالی است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از رسانه ها؛ عطا محمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان که با خلیل‌زاد دیدار داشته‌ است می‌گوید؛ طرحی درباره ایجاد حکومت مشارکتی یا انتقالی، از سوی خلیل‌زاد با حکومت و سیاسیون در میان گذاشته شده؛ اما این طرح نهایی نیست و باید بیشتر روی آن کار شود.

آقای نور در این خصوص گفته است که طرح شریک شده، سه موضوع را در بر می‌گیرد: «طرحی وجود دارد، بلی. این طرح البته از چکیده‌ها و گفته‌ها و دیدگاه‌های سیاسون، جامعه مدنی، خانم‌ها، حکومت افغانستان از جوانب مختلف گرفته شده‌ است و حتا از جانب طالب‌ها».

رییس اجرایی جمعیت اسلامی می‌گوید که در این طرح حفظ ارزش‌های دو دهه گذشته درنظر گرفته شده‌ و امریکا برای عملی شدن آن عجله دارد؛ اما زمان مشخص برای تطبیق این طرح در نظر گرفته نشده‌ است.

نور می گوید: «وقت مطرح می‌شود. امریکا می‌گوید که وقت کم دارند؛ مثلا تا فلان وقت باید نشست صورت بگیرد و تا فلان وقت باید ما قوای خود را {بیرون} بکشیم و این چیزهایی است که مطرح شده است».

عطا محمد نور تاکید می کند که برای تسریع روند صلح به برگزاری یک نشست بزرگ با حضور سیاست‌گران کشور، حکومت و طالبان نیاز است. به بیان وی: «این نشست بدون شک تحت نظارت سازمان ملل متحد خواهد بود برای اجماع منطقه‌‎یی هم هیچ خللی و مورد منفی وجود نداشته باشد و وارد نکند».

 

دیدار خلیلزاد با مارشال دوستم در کابل

 

خلیل‌زاد، هفته پیش به کابل آمد و برای سه روز با رهبران حکومت و سیاسیون درباره صلح گفتگو کرد. او شام روز گذشته به دوحه رفت و با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان نیز دیدار کرد.

ضیاالدین آریایی نژاد، یک عضو مجلس نمایندگان که با رییس و شمار دیگری از اعضای مجلس با آقای خلیل‌زاد دیدار داشتند، می‌گوید که بربنیاد طرح پیشنهاد شده خلیل‌زاد، کنار رفتن رییس‌جمهور غنی پیش از زمان قانونی حتمی می‌باشد و تصمیم اخیر را برای عملی شدن آن جامعه جهانی و شهروندان کشور خواهند گرفت.

او می گوید: «در همین طرح، کنار رفتن آقای غنی از قدرت است و برای رفتن آقای غنی صدها دلیل وجود دارد. مجلس افغانستان، رفتن غنی را می‌خواهد، دنیا رفتن غنی را می‌خواهد و هم طالب و هم مردم افغانستان».

اما، حکومت پیش از این هرگونه طرح ایجاد حکومت موقت را مخالف قانون و زمینه‌ساز فروپاشی نظام گفته است و بر حفظ جمهوریت و انتقال قدرت تنها از راه انتخابات تاکید ورزیده ‌است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email