پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در شهر بغداد از عراقی‌ها خواست تا برای اقلیت‌های مذهبی ارزش قایل شوند و با برادران مسیحی خود به عنوان «یک سرمایه ارزشمند» رفتار کنند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ وی همچنین تاکید کرد که خشونت، افراط گرایی، عدم تحمل و فساد کافی است و باید عدالت را برپا داشت. رهبر کاتولیک‌های جهان ظهر روز جمعه (15 حوت/اسفند – 5 مارچ) به وقت محلی با استقبال مصطفا کاظمی، نخست وزیر عراق وارد پایتخت این کشور شد.

پاپ قرار است در این سفر سه روزه با مسیحیان این کشور دیدار کند. این رهبر مذهبی، پیشتر گفته بود می‌خواهد با افرادی دیدار کند که رنج‌های فراوانی را در سال‌های اخیر متحمل شده‌اند. اشاره رهبر کاتولیک‌های جهان به مسیحیانی است که در زمان حکمرانی داعش بر بخش‌هایی از عراق، دشواری‌ها و مرارت‌های فراوانی را تجربه کردند.

صدها نفر که برخی از آن‌ها پرچم‌های واتیکان و عراق را در دست داشتند در مسیر عبور پاپ در نزدیکی میدان هوایی بغداد جمع شده بودند تا از رهبر مذهبی کاتولیک‌ها استقبال کنند.

واتیکان با وجود بدتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در عراق از این سفر دفاع کرد و گفت: «فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر اقدام‌های بهداشتی اعمال خواهد شد».

با این حال آسوشیتدپرس در گزارش خود اشاره کرد که بسیاری که در مسیر عبور موتر پاپ فرانسیس حضور داشتند ماسک نزده بودند.

دیدار پاپ با رییس جمهوری عراق

پاپ از میدان هوایی بغداد راهی مقر ریاست جمهوری عراق برای دیدار با برهم صالح شد.

وی در این دیدار گفت: «تنوع مذهبی، فرهنگی، قومی که از مشخصه‌های بارز جامعه عراق بوده است؛ سرمایه گرانبهایی است که می‌توان از آن حفاظت کرد و مانعی برای از بین بردن نیست».

وی افزود: «عراقی‌ها از هر دین و مذهبی شایسته برخورداری از حقوق و حمایت‌های مشابه اکثریت مسلمان شیعه هستند». وی تاکید کرد که هیچ کسی نباید شهروند درجه دو محسوب شود.

پاپ فرانسیس تصریح کرد: «اگر انسان‌ها یاد بگیرند فراتر از اختلاف‌ها به یکدیگر نگاه کنند و همدیگر را به‌عنوان اعضای یک خانواده انسانی ببینند، می‌توان یک روند موثر بازسازی را آغاز کرد و جهانی بهتر، عادلانه‌تر و انسانی‌تر را به نسل‌های آینده سپرد».

 

پاپ در دیدار با رییس جمهور عراق برهم صالح

 

برهم صالح: شرق را نمی‌توان بدون مسیحیان تصور کرد

آقای صالح در دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: «تصمیم پاپ فرانسیس برای این سفر به ‌رغم شیوع ویروس کرونا و نگرانی‌های امنیتی، ارزش آن را دو برابر کرده است».

رییس جمهوری عراق تصریح کرد که خاورمیانه به دلیل تنش‌های منطقه‌ای و افراط‌گرایی با «بحران همزیستی» روبرو است. وی بر اهمیت همزیستی مسالمت آمیز و حفظ جامعه مسیحیان که قدمتی ۲ هزار ساله در عراق دارد تاکید کرد.

وی گفت: «شرق را نمی‌توان بدون مسیحیان تصور کرد و ادامه مهاجرت آن عواقب سختی خواهد داشت».

پاپ پس از دیدار با برهم صالح به سمت کلیسای کاتولیک سریانی «بانوی رستگار ما» در بغداد رفت. این مکان مذهبی در سال ۲۰۱۰ مورد حملات انتحاری قرار گرفت و به کشته شدن ده‌ها نفر از افرادی منجر شد که برای عبادت و نیایش به این مکان مذهبی پناه برده بودند.

همزمان سازمان شوالیه‌های کلمبوس، بزرگترین انجمن برادری کاتولیک‌های جهان، که در جلب توجه جهانی به وضعیت مسیحیان در عراق فعال بوده است؛ با اعلام حمایت از اظهارات پاپ در سفر به عراق اعلام کرد که ۱۰۰ هزار دالر به کلیسای اربیل کمک خواهد کرد.

دیدار با آیت‌الله سیستانی، از رهبران مذهبی شیعیان در عراق یکی دیگر از برنامه‌های سفر پاپ فرانسیس خواهد بود.

رهبر آرژانتاینی مسیحیان کاتولیک جهان در بخش دیگری از سفرش قرار است به ناصریه در جنوب عراق برود تا در زادگاه حضرت ابراهیم، در “اور” در نشستی با شخصیت‌های مذهبی برجسته مذاهب گوناگون این کشور دیدار کند. ملاقات با مقام‌های سیاسی عراق از جمله نخست وزیر و ریيس جمهوری هم در برنامه سفر فشرده پاپ گنجانده شده است. او همچنین به اربیل و موصل و مناطق مسیحی نشین در ولایت نینوا هم سفر خواهد کرد.

پیش از حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری ایالات متحده امریکا به عراق که باعث سرنگونی صدام حسین شد، عراق تقریبا یک و نیم میلیون مسیحی داشت؛ اما هم اکنون مقامات کلیسا تخمین می‌زنند که تنها چند صد هزار مسیحی در نزدیکی مرزهای عراق باقی مانده‌اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email