بروکسل و واشنگتن روز جمعه (15 حوت/اسفند – 5 مارچ) توافق کردند تا تعرفه‌های وضع‌ شده به عنوان بخشی از اختلاف‌های طولانی مدت بر سر شرکت‌های ایرباس و بویینگ را به طور موقت متوقف کنند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا گفته است که او و جو بایدن، رییس جمهوری امریکا هر دو متعهد به حل اختلاف‌های هواپیمایی‌های خود طبق کار نمایندگان تجاری مربوطه شدند. تعلیق تعرفه‌ها در یک دوره اولیه چهار ماهه اجرایی می‌شود.

فن در لاین گفته است: «این یک خبر عالی برای مشاغل و صنایع در هر دو طرف است و یک نشانه مثبت برای همکاری اقتصادی ما در سال‌های آینده خواهد بود».

کاخ سفید نیز در این باره گفت که جو بایدن در یک گفتگوی تلفونی بر حمایت خود از اتحادیه اروپا و تعهدش برای ترمیم و احیای مجدد شراکت ایالات متحده و اتحادیه اروپا تاکید کرد.

ایالات متحده امریکا و اروپا سال‌هاست که یکدیگر را به ارایه کمک‌های دولتی ناعادلانه به شرکت‌های هواپیمایی اصلی خود متهم می‌کنند.

سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۱۹ به امریکا اجازه داده بود تا مجازاتی به ارزش ۷.۵ میلیارد دالر را علیه کالاها و خدمات وارداتی از اتحادیه اروپا اعمال کند. دلیل این اقدام، کمک مالی دولتی اتحادیه اروپا به ایرباس اعلام شد. یک سال پس از این رای، سازمان تجارت جهانی در اقدامی دیگر اینبار به اتحادیه اروپا حق اعمال تعرفه بر واردات ۴ میلیارد دالر از کالاهای ایالات متحده را به تلافی اعطای سوبساید دولتی‌ به شرکت بویینگ به دست آورد.

والدیس دومبروفسکی، کمیشنر تجارت اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفته است که «این توافق نشانه‌ای از برقراری رابطه مجدد با بزرگترین و مهمترین شریک اقتصادی خود است».

وی افزود: «تعلیق تعرفه‌ها به بازگرداندن اطمینان و اعتماد کمک می‌کند و به ما فضایی می‌دهد تا به یک راه حل جامع و طولانی مدت با مذاکره دست یابیم».

اتحادیه اروپا و واشنگتن از زمان انتخاب بایدن به عنوان رییس جمهوری امریکا تاکید کرده‌اند که پس از چهار سال تنش در روابط مایل به احیای همکاری‌های خود هستند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email