فرماندهی سپاه حفاظت هواپیمایی ایران می‌گوید که “توطئه ربودن” یک هواپیمای مسافری در مسیر اهواز به مشهد را خنثا کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ در اطلاعیه روابط عمومی این فرماندهی آمده که پنج‍شنبه شب (14 حوت/اسفند – 4 مارچ) «یک فروند هواپیما فوکر ۱۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی ایران ایر که با پرواز شماره ۳۳۴ ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه با تاخیر از میدان هوایی اهواز به سمت مشهد مقدس به پرواز درآمده بود؛ با هوشیاری پاسداران یگان امنیت پرواز سپاه و با فرود اضطراری هواپیما در میدان هوایی اصفهان و دستگیری عامل آن خنثا گردید».

فرماندهی سپاه حفاظت هواپیمایی می‌گوید که مشغول بررسی “ابعاد و زوایای” موضوع است؛ اما بر اساس «اظهارات اولیه، عامل این توطئه قصد داشته است هواپیما را پس از ربایش در میدان هوایی یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به زمین بنشاند».

طبق این بیانیه مسافران هواپیما «در سلامتی کامل با پرواز جایگزین به سمت مقصد حرکت کردند».

خبرگزاری ایلنا به نقل از منبعی آگاه که نامش را ذکر نکرد نوشت: «یک خانواده چهار نفره در این هواپیما با یک مهماندار وارد تنش و بحث می شوند و با جدی تر شدن دعوا، مدعی می‌شوند که حامل بمب هستند و هواپیما بمب‌گذاری شده است».

«مهماندار به خلبان اطلاع می‌دهد و خلبان به سرعت در میدان هوایی اصفهان فرود می‌آید. البته هیچ بمبی در کار نبوده و این افراد به دور کمر خود چوب بسته بودند».

۲۳ قوس/آذر ۱۳۷۹ هم اعضای یک خانواده سعی کرده بودند هواپیمایی را که از اهواز به مقصد بندرعباس در پرواز بود بربایند که موفق نشدند. عاملان این هواپیماربایی دستگیر شدند و “خالد حردانی” که ابتدا به اعدام محکوم شده بود به بیست سال زندان محکوم شد.

این ماجرا دستمایه ساخت فلمی زیر نام “ارتفاع پست” به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا قرار گرفت.

پس از انقلاب ایران (سال 1357) و در طول جنگ ایران و عراق حداقل پانزده بار هواپیماربایی گزارش شد که اغلب ناموفق بودند. آخرین بار در سال ۱۳۷۹ یک هواپیماربایی گزارش شد. با این حال گفته می‌شود شمار واقعی اقدام به هواپیماربایی در زمین و هوا بیش از صد مورد بوده است.

سپاه پاسداران می‌گوید از ۳۷ سال پیش که مسوولیت حفاطت هوایی را به عهده گرفته؛ هیچ هواپیماربایی موفقی در ایران انجام نشده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email