دفتر والی هرات اعلام کرده که روز گذشته عملیاتی را برای بازداشت “حبیب الله غوریانی، فرد مسلح غیرمسوول” در منطقه جبرییل شهر هرات راه اندازی کردند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ وحید قتالی، والی هرات چند ساعت پس از درگیری مسلحانه در منطقه حوالی ساعت یازده شب گذشته (چهارشنبه 13 حوت/اسفند – 3 مارچ) گفت که نیروهای امنیتی وارد خانه این فرد شدند و افراد او را که تسلیم شده بودند، بازداشت کردند.

فرماندهی پولیس هرات نیز گفته است که آقای غوریانی از محل فرار کرده؛ اما در عملیات بازداشت او، دو نفر از افرادش کشته و هشت نفرشان بازداشت شدند.

ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که او را زخمی نشان می‌دهد. آقای غوریانی در این ویدیو می‌گوید که به خاطر تلاشش برای بسته کردن یک کافی شاپ که به گفته او “محل فحشا و فساد” بوده، دولت به او حمله کرده است.

اما در اعلامیه دفتر والی هرات آمده است که شماری از ساکنین منطقه توسط افراد آقای غوریانی آزار و اذیت و زخمی شده بودند و به دنبال شکایت این مردم، نیروهای امنیتی عملیات بازداشت او را راه اندازی کردند که با مقاومت و تیراندازی رو به رو شدند.

پولیس هرات نیز گفته که آقای غوریانی همراه با سی نفر افراد مسلح غیرمسوولش در منطقه به قاچاق، خرید و فروش مواد مخدر، زورگویی و گروگان گیری مشغول بودند و در مواردی اقدام به لت و کوب نیروهای امنیتی نیز کرده‌اند.

فرماندهی پولیس هرات گفت که امر گرفتاری او نیز صادر شده بود.

پولیس حمله افراد آقای غوریانی را به کافی شاپ تایید کرده و گفته است که پس از اعتراض مردم محل به دنبال این قضیه، برای بازداشت او اقدام کردند.

در گزارش پولیس هرات آمده که درگیری نیروهای امنیتی و افراد غوریانی برای ده ساعت ادامه داشته که در نتیجه آن ۱۴ پولیس و ۳۲ غیرنظامی نیز زخمی شدند.

پولیس گفته که اکثر غیرنظامیانی که زخمی شدند در عقب جبهه پولیس بودند که ثابت می‌سازد شلیک افراد غوریانی سبب زخمی شدن آنها شده است.

herat
 

حبیب الله غوریانی در انتخابات پارلمانی گذشته نامزد بود

ریاست صحت هرات نیز اعلام کرده که دست‌کم ۳۶ زخمی از این رویداد به شفاخانه‌ها منتقل شده است.

در این جمع تنها پنج نظامی شامل است و متباقی از جمله یک زن و ۲ کودک همه غیرنظامیان هستند.

وضعیت سه نفر از زخمیان نیز وخیم خوانده شده است.

این رویداد واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته و زخمی شدن غیرنظامیان در این رویداد خشم شماری از شهروندان را به دنبال داشته است.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email