سفر فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در مورد صلح افغانستان پس از گفتگوها با چهره‌های سیاسی این کشور، خاتمه یافت.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا، گفته است که سفر سه روزه زلملی خلیلزاد فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در مورد صلح افغانستان، خاتمه یافت.

پرایس گفت: “سفر سه روزه خلیلزاد به کابل تمام شد.”

خلیلزاد سه روز پیش به کابل آمد تا با سیاسیون افغانستان درباره توافق نامه صلح گفتگو کند.

زلمی خلیل‌زاد در دیدار با سیاسیون افغانستان نقش کشورهای منطقه را در روند صلح بااهمیت توصیف کرده و از پشتیبانی همه‌جانبه امریکا از فرآیند صلح افغانستان به‌ویژه ایجاد اجماع منطقه‌ای و تقویت اجماع جهانی، اطمینان داده است.

آقای خلیلزاد با اشرف غنی احمدزی رییس جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله رییس مصالحه ملی، مارشال دوستم رهبر حزب جنبش ملی، صلاح‌الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، حامد کرزی و شمار دیگر از سیاسون کشور دیدار کرد.

این در حالی است که منابع نزدیک به حامد کرزی و عبدالله عبدالله می‌گویند آقای خلیل‌زاد مسوده یک طرح حکومت مشارکتی را به این سیاسیون سپرده‌ و گفته‌ است که دیدگاه‌های شان را درباره این طرح هرچه زود با وی درمیان بگذارند.
این منابع می‌افزایند که خلیل‌زاد به سیاسیون کشورهمچنان گفته‌است که روند صلح در دوحه به حاشیه خواهد رفت و برای ایجاد یک حکومت مشارکتی که طالبان بخش آن خواهند بود، نشست بزرگ ملی و جهانی مشابه به نشست “بن” برگزار خواهد شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email