ژنرال نبی عظیمی از فرماندهان پیشین ارتش افغانستان که در تحولات قبل از حاکمیت طالبان در این کشور نقشی پر رنگ داشت٬ روز چهارشنبه (۱۳ حوت/اسفند – 3 مارچ) در شهر تاشکند ازبیکستان در ۷۸ سالگی درگذشت.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اسدالله عظیمی، برادر او به بی‌بی‌سی گفته است که ژنرال عظیمی روز شنبه سکته مغزی کرده بود و روز چهارشنبه در بیمارستان در گذشت. خانواده ژنرال عظیمی گفته است جنازه او به کابل منتقل و در آنجا به خاک سپرده خواهد شد.

ژنرال نبی عظیمی، در تحولات سیاسی کشور در زمان دولت‌های چپ گرا و همچنین زمان “مجاهدین” نقش بارزی داشت.

در ۱۶ دلو/بهمن سال ۱۳۶۸ خورشیدی شهنواز تنی وزیر دفاع وقت و از افراد بلندپایه حزب خلق در برابر نجیب‌الله، رییس جمهوری از جناح پرچم همین حزب اقدام به کودتا کرد.

نبی عظیمی که فرماندهی نبرد علیه این کودتاچیان را به عهده داشته، در کتابش “اردو و سیاست” نوشته است که در این کودتا ارتش به دو قسمت تقسیم شده بود که بخشی از آن به نفع شهنواز تنی می‌جنگید و یک بخش دیگر از دولت برحال دفاع می‌کرد. کودتاچیان پس از دو روز ناکام شدند.

آقای عظیمی سال‌ها در ارتش افغانستان پست‌های مهمی را به عهده داشت. او کتاب “اردو و سیاست” را بعد از ترک افغانستان نوشت.

نبی عظیمی و روزهای آخر دولت نجیب‌الله

آقای عظیمی متهم است که نقشی در جلوگیری از خروج نجیب الله از افغانستان داشته است؛ ولی او در این کتاب خود درباره آخرین روزهای دولت نجیب‌الله توضیح داده و آن را رد کرده است.

او نوشته که در ۲۵ حمل/فروردین سال ۱۳۷۱ همراه با شمار دیگری از ژنرالان به دیدار نجیب رفته است. وقتی نجیب از او پرسیده که ٰ”چرا دست‌ جمعی نزد من آمدید؟” در جوابش گفته که در کابل شایعه است که «شما قصد خروج از کشور را دارید، اگر چنین قصدی داشته باشید خواهش می‌کنم قبل از هرکس ما را درجریان بگذارید تا خدای ناخواسته کدام حادثه‌ای رخ ندهد و از طرف دیگر ما نیز تکلیف خود را بدانیم و مطابق رهنمون‌های قبلی شما عمل کنیم».

آقای عظیمی نوشته است: «دکتر نجیب کمی سرخ شد؛ اما قاطعانه اظهارداشت؛ رفقا به شایعات بی‌اساس مردم باور نکنید، من تا آخرین مرمی (گلوله) از خود دفاع می‌کنم و تا هنگامیکه پلان (برنامه) ملل متحد تطبیق نگردد من هیچ جای نمی‌روم، من از شما در این لحظات حساس می‌خواهم مرا دلداری دهید و از من دفاع کنید».

او در ادامه نوشته است که نجیب‌الله در روزهای آخر دولت خود باری به او زنگ زده و گفته که می خواسته به دیدار نماینده سازمان ملل به میدان هوایی کابل برود؛ ولی نظامیان به او اجازه این کار را نداده اند؛ اما آقای نوشته که خودش با افراد عبدالرشید دوستم در میدان هوایی کابل حرف زده تا به نماینده سازمان ملل اجازه ورود بدهند.

دولت دکتر نجیب الله با مخالفت عبدالرشید دوستم، از فرماندهان عمده طرفدار دولت او در شمال افغانستان، با فروپاشی مواجه شد.

در نخستین ماه سال ۱۳۷۱ خورشیدی نجیب الله تصمیم به کناره گیری از قدرت و خروج پنهانی از کشور گرفت؛ اما سربازان تحت امر دوستم در میدان هوایی کابل مانع خروج او از کشور شدند.

زمانی که راه خروج از کشور هم بروی نجیب‌الله بسته شد؛ او به دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل پناه برد و حدود پنج سال در آنجا بود.

گروه‌های مجاهدین در هشتم ثور ۱۳۷۱ خورشیدی وارد کابل شدند؛ پس از آن به زودی درگیری های مسلحانه در شهر کابل آغاز شد و این جنگ ها تا پنج سال در کابل و تا ده سال دیگر در مناطق مختلف افغانستان ادامه یافت. به این ترتیب زمینه برای ورود گروه طالبان به افغانستان مساعد شد و طالبان به محض ورود به شهر کابل نجیب الله و برادرش، شاپور احمدزی را در دفتر سازمان ملل در کابل به قتل رسانده و در چهار راه آریانا در ملاعام به دار آویختند.

آقای عظیمی بعد از سقوط حکومت نجیب همکاری نزدیک با احمد شاه مسعود از فرماندهان مجاهدین داشت و تصاویری از او نشر شده که همراه با آقای مسعود در حال تبادل نظر درباره نقشه‌های نظامی است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email