پولیس کابل تایید کرده که صبح امروز چهارشنبه (13حوت/اسفند – 3 مارچ) در شهر کابل، فیض محمد فایز، از عالمان دینی توسط افراد مسلح ناشناس ترور شده است.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل می‌گوید این رویداد امروز حوالی ساعت شش صبح در ناحیه هفدهم شهر رخ داده است. به گفته وی؛ تحقیق تیم مشترک امنیتی روی این قضیه آغاز شده است.

آقای فایز چندین سال قبل ریاست شورای علمای قندوز را به عهده داشته است.

ترورهای هدفمند در ماه‌های اخیر در افغانستان به خصوص در شهرهای بزرگ افزایش چشمگیر داشته است. قربانیان این ترورها نیز اکثرا فعالان مدنی، دینی، حقوق بشری، خبرنگاران و کارمندان امنیتی و دولتی بودند.

روز گذشته نیز سه کارمند زن یک تلویزیون خصوصی در شهر جلال آباد ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ترور شدند.

وزارت داخله افغانستان نیز دیروز اعلام کرد که در یک سال گذشته بیش از پنجصد مورد ترور هدفمند را ثبت کرده است.

صالح: طرح ترور من خنثا شد

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان نیز امروز چهارشنبه در گزارش نشست‌های امنیتی روزانه، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که امنیت ملی افغانستان طرح ترور او را از سوی مخالفان مسلح، خنثا کرده است.

او گفته است که کارمندان امنیت ملی افغانستان شانزده نقطه نشانی شده از سوی طالبان را که می‌خواستند در مسیر او بمب گذاری کننند، شناسایی کرده است.

آقای صالح می‌گوید که دو نفر از بازداشت شدگان گفته‌اند که در تلاش تثبیت مسیر حرکت سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری و کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز بودند.

او همچنین به طرح قبلی مخالفان مسلح برای ترورش اشاره کرده و گفته است که شبکه بازداشت شده از سوی امنیت ملی نشان می‌دهد که این افراد طالبانی هستند که با لشکر طیبه از نزدیک کار می‌کنند.

آقای صالح می‌گوید که امنیت ملی در تلاش بازداشت قاری سعید، سردسته این گروه در کنر است که هنوز موفق نشده است.

در اواسط ماه سنبله/شهریور، انفجاری در مسیر آقای صالح رخ داد که در نتیجه آن دست‌کم ده نفر کشته و پانزده نفر از جمله شماری از محافظان معاون اول رییس جمهوری زخمی شدند.

سال گذشته نیز دفتر روند سبز در کابل که ریاست آن را امرالله صالح به عهده دارد، مورد حمله مهاجمان قرار گرفت. در آن حمله نیز دست‌کم ۲۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند. آقای صالح نیز به گونه سطحی در این رویداد زخمی شد.

مسوولیت اکثریت ترورهای هدفمند اخیر در افغانستان را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است. اگرچه دولت، طالبان را مسوول همه آنها می‌خواند؛ اما طالبان گفته که نقشی در آنها نداشته است.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email