سازمان عفو بین الملل در توییتی حمله روز سه شنبه (12 حوت/اسفند – 2 مارچ) به کارمندان زن رادیو تلویزیون انعکاس را در شهر جلال آباد محکوم کرده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این سازمان اعلام کرده است که چنین حملات هولناک، باید هرچه زودتر متوقف شوند و دولت باید در مورد این قتل‌ها تحقیق نموده و عاملان آن را به محاکمه بکشاند.

در جدیدترین کشتارهای هدفمند، سه زن کارمند رسانه ای در مرکز شهر جلال آباد ولایت ننگرهار هدف یک حمله مسلحانه قرار گرفته و جان باختند.

زلمی لطیفی مدیر تلویزیون انعکاس در گفتگو با رسانه ها بیان کرده است: «همه آنها مرده اند. آنها از دفتر با پای پیاده به خانه می رفتند که مورد اصابت مرمی قرار گرفتند».

لطیفی گفت که این زنان در دو حمله جداگانه کشته شدند. آنها هر سه در بخش دوبله این تلویزیون کار می کردند.

ظاهر عادل سخنگوی شفاخانه ولایت ننگرهار نیز مرگ تمامی این فعالین رسانه ای را تایید کرده است.

جمعه گل همت فرمانده پولیس ننگرهار نیز گفته است که به دنبال این تیراندازی ها، یک مظنون مسلح بازداشت شده و مقامات همچنان در جستجوی مظنونان دیگر هستند.

آقای همت گفته است: «ما او را در حالی كه قصد فرار داشت دستگیر كردیم. او اعتراف كرد كه حمله را انجام داده است. او گفته است که یک عضو طالبان است».

این در حالی است که سخنگوی طالبان، دست داشتن این گروه در این قتل ها را انکار کرده است.

ملاله میوند

 

چندی پیش نیز ملاله میوند گوینده تلویزیون انعکاس در داخل موترش مورد حمله قرار گرفته و جان باخته بود.

ژورنالیست ها، علمای دینی، فعالان مدنی و قضات همه در موج اخیر قتل های سیاسی هدف قرار گرفته اند که وحشت را در سراسر افغانستان گسترش داده و بسیاری را به فکر مخفی شدن و حتا فرار از کشور انداخته است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email