امانویل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در گفتگوی تلفونی با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از تهران خواست تا با اقدامات «فوری» و «روشن» به تعهدات خود در چهارچوب برجام بازگردد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ وی همچنین خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد. بر اساس بیانیه‌ای که کاخ الیزه منتشر کرده، رییس جمهوری فرانسه از «نقض برجام» از سوی ایران ابراز نگرانی کرده و تصمیم تهران برای افزایش زخایر یورانیوم غنی شده را بر خلاف توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دانسته است.

در مقابل، به گزارش خبرگزاری رسمی ایران؛ ایرنا آقای روحانی در این گفتگو «تنها راه» احیای برجام را «لغو تحریم‌های امریکا» عنوان و تاکید کرده است که « از دست رفتن فرصت‌ها برای حفظ و احیای برجام می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند».

همزمان ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که این کشور به‌زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای محکوم کردن تهران ارایه خواهد کرد. به‌گفته وی در این قطعنامه اقدام ایران برای توقف بازرسی‌ برخی مراکز هسته‌ای محکوم خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلوماتیک گفت که علاوه بر فرانسه، بریتانیا و آلمان، سه کشور اروپایی عضو برجام از این قطعنامه حمایت و روز جمعه آن را به شورای حکام ارایه خواهند کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email