مسعود اندرابی، وزیر داخله افغانستان می‌گوید که عبدالغنی علیپور، فرمانده محلی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک مشهور به “فرمانده شمشیر” در این وزارت و در ریاست امنیت ملی پرونده دارد و باید برای پاسخگویی خود او و یا وکیلش به این نهادها حاضر شود.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ آقای اندرابی روز سه شنبه (۱۲ حوت/اسفند – 2 مارچ) در یک نشست خبری گفت که آقای علیپور و افراد او به نیروهای امنیتی شلیک کرده‌اند.

به گفته او؛ این افراد به بهانه حمایت از حقوق غیرنظامیان کشته شده در تظاهرات، در ولسوالی بهسود این کار را انجام دادند در حالی که به گفته آقای اندرابی، دولت و وزارت داخله مسوولیت این کار را دارند و آنها به کسی اجازه نمی‌دهند وضعیت را به این بهانه مختل سازد.

چندی پیش درگیری میان نیروهای امنیتی و حامیان فرمانده علیپور در بهسود به خشونت گرایید که در نتیجه آن یازده غیرنظامی کشته و ۳۱ نفر دیگر زخمی شدند. اگرچه وزارت داخله نخست قربانیان این رویداد را افراد مسلح غیرمسوول خوانده بود اما بعدتر هیات دولتی که قضیه را بررسی کرد گفت تمام آنها غیرنظامیان بودند.

در همین ارتباط وظیفه فرمانده پولیس میدان وردک به حالت تعلیق درآمد و پرونده اش به دادستانی کل محول شد.

وزیر داخله می‌گوید که تحقیقات پولیس و دادستانی در مورد آنچه در این تظاهرات رخ داد هنوز هم جریان دارد.

او افزود که آنها در دیدار با مردم بهسود، وعده سپردند که به خانواده کشته شدگان و زخمیان این رویداد رسیدگی شده و خسارات به میان آمده جبران شود.

آقای اندرابی گفت: «هیچ قوت و فردی نمی‌تواند از این موضوع استفاده کند و علیه نیروهای امنیتی اقدام کند، اگر این کار دوام یابد، نیروهای امنیتی با حمایت مردم و بزرگان بهسود به جواب هر کسی می‌روند که بهسود و مردم را به جنگ و ناآرامی برساند».

در مورد علت وقوع رویداد بهسود، روایت‌های ضد و نقیض بیان شده؛ اما بر اساس گزارش‌هایی که منتشر شد، نیروهای امنیتی برای بازداشت آقای علیپور به محل رفته بودند که با تظاهرات مردم رو به رو شدند.

پس از جنجال‌های به میان آمده از این رویداد شماری از مقام‌های محلی منطقه را ترک کرده بودند و حالا وزیر داخله می‌گوید که به زودی ولسوال‌هایی که برای ولسوالی‌های حصه اول و حصه دوم بهسود انتخاب شدند و فرماندهان پولیس در این ولسوالی‌ها نیز کارشان را آغاز خواهند کرد و خلای اداری به وجود آمده رفع خواهد شد.

آقای علیپور که یک فرمانده محلی در منطقه مربوط به قوم هزاره در بهسود است، پیش از این نیز از سوی نهادهای امنیتی متهم به “فعالیت‌های مسلحانه و اخلال امنیت” شده اما او و حامیانش گفته‌اند که کار آنها “مقاومت علیه داعش و طالبان” است.

او در سال ۲۰۱۸ نیز یک بار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد اما به دنبال تظاهرات صدها نفر از حامیانش در قبال تعهداتی که به دولت داد، رها شد.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email