یک عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌گوید که هدف از سفر منطقه‌ای زلمی خلیلزاد نماینده ویژه این کشور در مورد صلح افغانستان، تلاش برای تعدیل توافقنامه صلح امریکا با طالبان است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ مایکل مک کال، عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در سخنانی ابراز داشته که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان  در دور کنونی سفر منطقه‌ای خود برای تعدیل توافقنامه صلح دوحه تلاش می‌کند.

آقای مک‌کال در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: «خلیلزاد تعدیل توافقنامه را می‌خواهد تا حضور نظامی ایالات متحده (در افغانستان) فراتر از اول ماه می پذیرفته شود و نیز خشونت علیه غیرنظامیان و قوای مسلح افغانستان کاهش یابد».

آقای مک‌کال که ارشدترین عضو جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده است، برای پیشرفت روند صلح افغانستان سفارش می‌کند تا طالبان از “کشتن مردم” دست بکشند و با القاعده قطع رابطه کنند.

مک‌کال همچنین در این مصاحبه، تمرکز قدرت را در چهاردیوار ارگ چالش عمده‌ای می‌خواند که به باور وی از زمان تهاجم به رهبری امریکا در افغانستان تاکنون مشکل آفرین بوده ‌است.

او تاکید کرده که باید تمرکز زدایی قدرت در افغانستان صورت گرفته و قدرت با ولایت‌ها تقسیم شود.

این در حالی است که پیش از این توافقنامه صلح امریکا و طالبان به نفع طالبان خوانده شده در حالی که این گروه هیچ مورد آنرا عملی نکرده ‌است.

آقای خلیلزاد دیروز وارد کابل شد و با داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و رییس جمهور غنی در مورد صلح کشور دیدار کرد.

گفتنی است که این اولین سفر آقای خلیلزاد پس از روی کار آمدن دولت جدید امریکا به رهبری جوبایدن به افغانستان است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email