دولت چین اعلام کرده که چهارصد هزار دوز واکسین کرونا به افغانستان اهدا می‌کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ وانگ یو، سفیر چین در کابل، در دیدار با وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت افغانستان از اهدای این مقدار واکسین از سوی کشورش به افغانستان خبر داده است.

چین پیش از این وعده کمک ۲۰۰هزار دوز واکسین به دولت افغانستان را داده بود اما وزارت صحت افغانستان گفته است که این کشور متعهد شده تا ۲۰۰هزار دوز واکسین دیگر را نیز در اختیار افغانستان قرار دهد.

افغانستان ۵۰۰هزار دوز واکسین کرونا از هند نیز وارد کرده که تولید داخلی آن کشور بوده و به تازگی تایید سازمان بهداشت جهانی را به دست آورده است.

این واکسین‌ها به ۲۵۰هزار نفر تزریق خواهد شد.

روند تزریق این واکسین روز (سه شنبه پنجم حوت/اسفند) آغاز شد.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در آغاز روند واکسیناسیون بر ایجاد نظامی برای توزیع عادلانه واکسین در کشورش تاکید کرد.

او افزود که مقامات تلاش خواهند کرد تا منابع بیشتر و لازم را برای واکسیناسیون بقیه جمعیت کشور به دست آورند.

در همین حال؛ وزارت صحت گفته است که بیش از هشت هزار کارمند صحی تاکنون واکسین کرونا دریافت کرده‌اند و روند تطبیق آن در سراسر این کشور ادامه دارد.

وزارت صحت عامه گفته که کارمندان بهداشت، خبرنگاران و نظامیان در این مرحله واکسن می‌شوند.

مسوولان وزارت صحت گفته‌اند که کوواکس، نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسین زیر نظر سازمان بهداشت جهانی نیز قرار است شانزده میلیون دوز واکسین کرونا برای افغانستان تهیه کند که پول آن را اتحاد جهانی واکسین می‌پردازد.

افغانستان حدود دو ماه است که با موج دوم شیوع ویروس کرونا در حال مبارزه است و در روزهای اخیر به نظر می‌رسد با توجه به پایین آمدن آمار مبتلایان و جان باختگان کووید ۱۹ این موج در کنترل درآمده است.

در تازه‌ترین مورد، وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که در شبانه روز گذشته دو نفر در ولایات خوست و کابل در نتیجه بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

این نهاد همچنین اعلام کرده که در این مدت پس از آزمایش نزدیک به ۱۴۰۰ نمونه مشکوک ۲۶ بیمار جدید کووید ۱۹ را شناسایی کرده است.

با حساب ارقام جدید، آمار رسمی ثبت شده در وزارت صحت از مبتلایان کرونا به ۵۵ هزار و ۷۵۹ نفر و آمار کلی جان باختگان به ۲ هزار و ۴۴۶ نفر رسیده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email