اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه اعدام‌های خودسرانه، از انفعال دولت جو بایدن در قبال ولعیهد عربستان ابراز نگرانی کرده و از رییس جمهوری جدید امریکا خواسته محمد بن سلمان را به دلیل صدور دستور قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی تحریم کند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ دولت امریکا که تحت انتقاد شدید حامیان حقوق بشر است در پاسخ به انتقادها از عربستان خواسته گروه واکنش سریع خود را که در ارتباط با قتل آقای خاشقجی تشکیل شده بود منحل کند و با اصلاحات ساختاری، از تکرار عملیات این چنینی علیه مخالفان جلوگیری کند.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا بر خلاف دونالد ترامپ که از انتشار گزارش سیا درباره قتل جمال خاشقچی خودداری کرد، این گزارش را هفته پیش منتشر کرد و به جز محمد بن سلمان افراد کلیدی در حلقه اطراف او را تحریم کرد. در این گزارش، محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان آمر قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی شده است.

با وجود انتشار این گزارش از سوی کاخ‌سفید، اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۸ عربستان را به اعدام خودسرانه جمال خاشقجی متهم کرده بود حالا می‌گوید از عملکرد دولت جو بایدن سرخورده شده است.

خانم کالامار می‌گوید که آنچه جو بایدن در کاراز انتخاباتی‌اش درباره حمایت از رسانه‌ها و آغاز دوره‌ای تازه در سیاست‌هایی بر پایه حقوق بشر گفت با خودداری اکنون او از تحریم مردی که مسوول قتل جمال خاشقجی است، بسیار نگران کننده است.

خانم کالامار گفت: «اینکه فردی را مسوول معرفی کنی و بعد بگویی اقدامی نمی‌کنی رفتار خطرناکی از سوی دولت امریکا محسوب می‌شود».

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی مقیم امریکا و یادداشت‌نویس روزنامه واشنگتن پست بود که سال ۲۰۱۸ در کنسول‌گری عربستان در ترکیه به طرز فجیعی به قتل رسید.

خدیجه چنگیز نامزد آقای خاشقجی که از زمان قتل او به دنبال پرونده این روزنامه‌نگار بوده نیز گفته است اگر محمد سلمان مجازات نشود پیام ابدی عدم مجازات محمد سلمان این خواهد بود که عامل اصلی قتل همیشه قصر در می‌رود.

خانم چنگیز گفته اجرا نشدن عدالت دراین پرونده بزرگترین شرم انسانیت خواهد بود و از دولت امریکا خواستار مجازات فوری ولیعهد عربستان شده است.

اما دولت امریکا از عملکرد خود دفاع می‌کند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه، اول مارچ، در برابر خبرنگاران گفت: «ما از عربستان سعودی خواستیم که گروه واکنش سریع را منحل کند و با اصلاحات سازمانی و ساختاری از توقف کامل عملیات ضد منتقدان اطمینان حاصل کند».

آقای پرایس می‌گوید که امریکا به عربستان صریحا گفته و خواهد گفت که قتل جمال خاشقجی غیرقابل قبول است ولی معتقد است که با ادامه رابطه و شراکت با عربستان قدرت نفوذ بیشتری بر این کشور خواهد داشت . آقای پرایس افزود هر اقدامی بیش از آنچه که تاکنون صورت گرفته نفوذ امریکا را بر محمد بن سلمان کاهش خواهد داد.

سازمان ملل متحد می گوید تنها ۱۲ درصد از موارد قتل روزنامه‌نگاران در جهان به محاکمه و مجازات منجر می‌شود.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email