ترکیه و ایران در اقدامی متقابل سفرای خود را در تهران و انقره را در انتقاد از موضع‌گیری مقام‌های دو کشور در مورد گروه‌های کُرد احضار کردند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه با احضار محمد فرازمند، سفیر ایران در انقره نسبت به سخنان انتقادی سفیر این کشور در بغداد در مورد عملیات ارتش ترکیه علیه گروه پ‌ کا کا در شمال عراق، تاکید کرد که ایران باید در روند مبارزه ترکیه با «گروه‌های تروریستی» در کنار انقره باشد نه در مقابل آن.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد اخیرا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اقلیم کردستان عراق با نام «روداو»، عملیات‌های ارتش ترکیه علیه گروه پ کا کا در شمال عراق را نقض ناقض حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده بود.

در مقابل، وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه به سفیر ایران در انقره اعلام کرده که مقام‌های عراقی خود آگاه هستند که عملیات‌ ترکیه در شمال عراق با هدف مبارزه با «گروه تروریستی» پ کا کا است که افزون بر ترکیه، ثبات، امنیت و حاکمیت ملی عراق را نیز نشانه رفته است.

فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد نیز ساعاتی بعد با انتشار پیامی توییتری، خطاب به ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد نوشت: «به نظرم سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند درباره احترام به مرزهای(حاکمیت) عراق اظهار نظر کند».

وزارت خارجه ایران نیز بعد از ظهر یکشنبه، دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران را در ارتباط با آن چه که «سخنان غیرقابل قبول» وزیر داخله ترکیه درخصوص حضور عناصر پ کا کا در خاک ایران عنوان شده است، احضار و مراتب اعتراض رسمی دولت ایران را به او ابلاغ کرد.

بر پایه گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو، وزیر داخله ترکیه در تاریخ ششم جون گذشته و در جریان بازدید از روند احداث دیوار مرزی با ایران گفته بود:«هم اکنون حدود صد تروریست(پ کا کا) در منطقه دامبات ماکو در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسوولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند».

وزارت خارجه ایران همچنین از از دولت ترکیه خواسته تا برای ممانعت از ورود عناصر «گروه‌های تروریستی» به داخل مرزهای ایران اقدامات جدی به عمل بیاورد. وزارت خارجه ایران در جریان احضار سفیر ترکیه در تهران از محتوای پیام توییتری سفیر ترکیه در عراق نیز انتقاد کرده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email