در حالی بنی گانتس، وزیر دفاع اسراییل این احتمال را مطرح کرد پشت حمله به کشتی باری این کشور در دریای عمان ایران قرار دارد که روزنامه کیهان ایران در گزارشی گفت این حمله از سوی «محور مقاومت» انجام گرفته است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ این کشتی که «ام‌وی هلیوس ری» نام دارد، در زمان وقوع حادثه در شامگاه پنجشنبه با پرچم باهاما در دریای عمان حرکت می‌کرد.

بنی گانتس در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های اسراییلی (kan news) احتمال دست داشتن ایران پشت این حمله را مطرح کرد: «نزدیکی بین محل حادثه و ایران، این نگرانی را ایجاد می‌کند که این کشور مسوول حمله است». وی در عین حال تاکید کرد که هنوز تحقیق کاملی در این زمینه انجام نگرفته است.

وی افزود: «باید تحقیقات خود را ادامه دهیم. ایرانی‌ها به دنبال آسیب زدن به اسراییل و زیرساخت‌های کشور هستند. همجواری با ایران به این ارزیابی منجر می‌شود که احتمالا این اقدام از سوی ایران بوده است. ما متعهد به ادامه بررسی‌ها هستیم».

شرکت امنیت دریایی «درایاد گلوبال» بریتانیا گفته بود که این کشتی متعلق به شرکت هلیوس ری با مسوولیت محدود، مخصوص حمل موتر است و در زمان حادثه از مبدا بندر دمام عربستان در حال حرکت به سوی سنگاپور بوده است.

آسیب‌های وارد شده به کشتی اسراییلی

وزیر دفاع اسراییل در حالی این سخنان را مطرح کرد که روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود، روز یکشنبه (10 حوت/اسفند – 28 فبروری) در گزارشی این حمله را کار نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه عنوان کرد و نوشت: «اقدامات محور مقاومت در سوریه و عراق در کنار پیشروی‌های سریع انقلابیون یمن در مارب و این روزها، حمله به کشتی جنگی رژیم صهیونیستی که در پوشش کشتی باربری و با پرچم کشوری دیگر در حال تردد بود، نشان می‌دهد، اینکه می‌گویند دوران بزن در رو گذشته، حرف دقیقی است».

این روزنامه همچنین مدعی شده است که این شناور، «کشتی نظامی» متعلق به اسراییل بوده و «احتمالا به دنبال جاسوسی در خلیج فارس» بوده است.

کشتی آسیب دیده در بندر دوبی لنگر انداخت

آسوشیتدپرس نیز روز شنبه اعلام کرد که این کشتی باری متعلق به اسراییل برای تعمیر در بندر دوبی امارات لنگر انداخت.

طبق این گزارش هنوز مشخص نشده است که چه چیزی باعث انفجار شده است؛ اما این اتفاق در حالی رخ داد که تنش بین ایالات متحده امریکا و ایران درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شدت گرفته است.

از سوی دیگر گیلاد اردان، سفیر اسراییل در ایالات متحده امریکا و نماینده این کشور در سازمان ملل، روز یکشنبه به رادیو ارتش اسراییل گفت: «هیچ گاه این موضوع مخفی نبوده است که ایرانی‌ها در تلاش هستند که به اهداف اسراییلی آسیب برسانند».

وی مدعی شد که انفجار در کشتی اسراییلی شبیه حملات قبلی ایران بوده است.

مقام‌های ایرانی تاکنون درباره حادثه رخ داده در این کشتی اظهار نظری نکرده‌اند اما تهران در ماه‌های اخیر اسراییل را در چند حمله صورت گرفته در داخل خاک ایران، مقصر می‌داند از جمله انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز که در تابستان گذشته انجام شد و ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران که اواخر سال گذشته میلادی در نزدیکی تهران اتفاق افتاد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email