با آن که دور دوم گفتگوهای صلح پس از یک توقف طولانی از سر گرفته شد؛ اما حکومت افغانستان حل منازعه افغانستان را تنها منوط به گفتگو با گروه طالبان نمی‌داند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از رادیوآزادی؛ اشرف غنی رییس جمهور افغانستان می‌گوید: «نقشه راه صلح ما تنها مذاکرات با طالبان نیست؛ بلکه ما از دنیا ضمانت می‌خواهیم و هیچ کسی حق ندارد که در خاک ما مداخله کند».

جمهور غنی در “مناظره ملی جوانان در مورد صلح، دولت‌سازی و بازارسازی” گفت که صلح یک هدف است و حکومت برای تامین آن کوشش بسیاری می کند؛ اما به گفته وی، این حق در ۴۰ سال گذشته از مردم افغانستان گرفته شده است.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در توضیح سخنان رییس جمهور غنی گفت: «منطقه و جهان باید به حکومت افغانستان ضمانت دهد که آن‌ها گروه‌های تروریستی را تمویل، حمایت و آموزش نمی‌دهند. جهان و منطقه باید یک صدا در برابر ترویزم مبارزه کنند».

رییس جمهور افغانستان در حالی در پیوند به صلح آینده تضمین می‌خواهد که حکومت شماری از کشورهای منطقه را به حمایت از طالبان متهم می‌کند.

آقای غنی پیش از این گفته بود که مردم افغانستان از طالبان و پاکستان می‌خواهند که در پیوند به روابط‌شان وضاحت دهند.

از سوی دیگر؛ حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور از شورای امنیت سازمان خواسته است که بر طالبان تحریم‌های بیشتر وضع کند.

این در حالیست که نزدیک به دو ماه پیش تیم‌های مذاکراتی حکومت افغانستان و گروه طالبان دور دوم گفتگوهای صلح را آغاز کردند؛ اما تا به حال در پیوند به مسایل مهمی چون کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و دیگر مسایل هیچ توافقی صورت نگرفته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email