اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید؛ در پروازی که خلبانان و کادر پرواز، همه زنان بودند، اولین پرواز “تاریخی” از کابل به هرات و برعکس انجام شد.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ قاسم وفایی‌زاده رییس اداره هوانوردی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که شرکت خصوصی کام‌ایر، با هواپیمای بویینگ۷۳۷، این پرواز را روز چهارشنبه ۶ حوت/اسفند، از کابل به مقصد هرات،‌ و برعکس آن را انجام داد.

زنان مسوول این پرواز افغانستانی و خارجی بوده اند. پرواز ۹۰ دقیقه‌ای کابل به هرات، شماری از مسافران را نیز انتقال داده است.

به گفته آقای وفایی‌زاده؛ محدثه میرزایی خلبان و ویرونیکا بوریسووا، کمک خلبان این پرواز بودند و همچنین چهار خدمه پرواز نیز همه زنان بودند.

جاش کاهیل، یوتیوبر همراه با دو خلبان زن مسافر این پرواز بوده است. او فلمی از این پرواز را در کانال یوتیوب خود نشر کرده است.

به گفته آقای وفایی‌زاده؛ در جنوب آسیا این اولین پرواز است که توسط زنان انجام می‌شود. این پرواز خود نشان دهنده توانمندی زنان افغانستان در عرصه هوانوردی است.

در تابستان گذشته نیز پرواز خلبان‌های زن در ارتش افغانستان خبرساز شده بود. پرواز مستقل یک هواپیمای نظامی با دو خلبان زن در افغانستان با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. این دو خلبان، روز دوشنبه ۱۲ جوزا/خرداد موفق شدند نخستین پرواز مستقل‌شان را با موفقیت در مسیر کابل – قندوز به پایان برسانند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email