سخنگوی کاخ سفید از آمادگی ایالات متحده برای تماس دیپلوماتیک و نشستن پشت میز مذاکره با ایران خبر داد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ جنیفر ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک جلسه توجیهی برای روزنامه‌نگارانی که همراه با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در هواپیمای شماره یک نیروی هوایی امریکا به تگزاس پرواز می‌کردند، اظهار داشت: ایالات متحده برای تماس دیپلوماتیک با ایران آماده است، اما قصد ندارد تحریم‌های یک جانبه علیه تهران را کاهش دهد.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: “ایالات متحده برای تماس‌های دیپلوماتیک و نشستن پشت میز مذاکره و رایزنی با شرکای خود [در قالب] پنج به علاوه یک (پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) آماده است، ما همچنین نمی‌خواهیم گامی برای کاهش تحریم ها [علیه ایران] برداریم”.

در سال 2015، گروه 5+1 شامل  کشورهای انگلیس، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده امریکا، فرانسه و ایران توافق نامه ای را به نام برنامه اقدام جامع مشترک  یا به اصطلاح برجام  امضا کردند که بر اساس آن تحریم های ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای لغو می شد.

در ماه می 2018، دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا تصمیم گرفت که به طور یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شود و تحریم های سخت علیه ایران را بازگرداند.

در ماه می 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی یورانیوم را اعلام کرد.

در پایان سال 2020، قانون “اقدام استراتیژیک برای لغو تحریم ها” در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته‌ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email