کاخ سفید اعلام کرده است که گزارش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به زودی منتشر خواهد شد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، روز چهارشنبه (6 حوت/اسفند – 24 فبروری) به خبرنگاران گفت که این گزارش – که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تهیه شد اما در اختیار عموم قرار نگرفت – را مطالعه کرده است.

او گفت قصد دارد با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تلفونی در این خصوص صحبت کند. پیش از این دونالد ترامپ به ویژه از طریق جارِد کوشنر، داماد و مشاور ارشد خود با شخص محمد بن سلمان ارتباط نزدیکی داشت.

جن ساکی،‌ سخنگوی کاخ سفید‌ گفته است که جو بایدن فقط با ملک سلمان – ۸۵ ساله – تماس خواهد گرفت. او گفت این گزارش به زودی منتشر خواهد شد.

انتشار گزارش سازمان های اطلاعاتی درباره قتل جنجالی خاشقچی در راستای وعده جو بایدن برای بازبینی در روابط امریکا و عربستان سعودی ارزیابی می شود.

آقای بایدن از زمان رسیدن به قدرت به همکاری امریکا با عربستان سعودی در جنگ یمن خاتمه داده است. دولت او همچنین گروه حوثی های یمن را از فهرست سازمان های تروریستی ایالات متحده خارج کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا)‌ در سال ۲۰۱۸ میلادی نتیجه گیری کرد که محمد بن سلمان با قتل جمال خاشقجی موافقت کرد و احتمالا دستور آن را نیز صادر کرده بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که انتظار می رود نسخه غیرمحرمانه برآورد نهادهای اطلاعاتی امریکا – که گفته می شود بخش عمده آن را سازمان سیا انجام داده است – روز پنجشنبه (7 حوت/اسفند – 25 فبروری) منتشر شود.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار ۵۹ ساله که برای نشریه واشنگتن پست می‌نوشت از منتقدان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بود.

جمال خاشقچی روز دوم اکتوبر سال ۲۰۱۸ به همراه نامزدش به کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود. نامزدش مقابل کنسول‌گری به انتظار او ایستاد؛ اما او هرگز از کنسولگری خارج نشد. به گزارش مقامات ترکیه او ابتدا خفه شد و سپس جسدش را ۱۵ نفر در داخل کنسولگری عربستان توسط اره برقی قطعه‌ قطعه و از آنجا خارج کردند. بقایای جسد او هرگز کشف نشد.

حکومت عربستان سعودی هرگونه ارتباط بین قتل آقای خاشقچی و محمد بن سلمان را رد کرده است.

ریاض می گوید که جمال خاشقچی در یک عملیات «خودسرانه» برای استرداد کشته شد و ولیعهد سعودی در آن ماجرا نقشی نداشته است. پنج نفر به جرم دست داشتن در قتل جمال خاشقچی به مجازات اعدام محکوم شدند که در پی «رضایت» دادن خانواده خاشقچی مجازات آنها به ۲۰ سال حبس تقلیل پیدا کرد.

نسخه طبقه بندی شده گزارش سازمان های اطلاعاتی در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی در اختیار شماری از اعضای کنگره امریکا قرار گرفت؛ اما دولت ترامپ در عین حال از انتشار جزییات گزارش مذکور خودداری کرد زیرا این اقدام می توانست بر روابط نزدیک واشنگتن و ریاض، از جمله فروش تسلیحات امریکا به عربستان و نیز همکاری دو جانبه در جنگ یمن، اثر نامطلوب بگذارد.

آوریل هاینز، مدیر جدید اداره اطلاعات ملی ایالات متحده (دی ان آی) – که هماهنگ کننده سازمان‌های اطلاعاتی این کشور است – در ماه جنوری در یک کمیته مجلس سنا اعلام کرد که به مصوبه سال ۲۰۱۹ میلادی کنگره برای انتشار گزارش قتل جمال خاشچی عمل خواهد کرد.

بنا بر یک متمم مندرج در لایحه بودجه نظامی سال ۲۰۱۹ امریکا، اداره اطلاعات ملی این کشور موظف است که گزارش مذکور را منتشر کند – اقدامی که در دوران دونالد ترامپ صورت نگرفت.

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل‌های فراقضایی در سال ۲۰۱۹ میلادی عربستان سعودی را به «اعدام عمدی و از پیش برنامه ریزی شده» آقای خاشقچی متهم کرد و خواستار تحقیقات بیشتر شد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email