بر اساس گزارش وزارت امور خارجه امریکا که برای ارایه به کنگره این کشور تهیه شده؛ حداقل ۱۸ شرکت اروپایی یا به مشارکت خود در خط لوله “نورد استریم ۲” خاتمه داده اند و یا اینکه متعهد شده اند که به دلیل تهدید «تحریم های امریکا» از پروژه خارج می شوند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز سه شنبه گفت: « خروج شرکت های اروپایی از پروژه نورد استریم ۲ نشان می دهد که قانونگذاری و اقدامات ما موفقیت آمیز بوده است. ما همچنان به نظارت بر شرکت هایی که بدلیل اقدامات بالقوه (ادامه همکاری در پروژه نورداستریم) قابل تحریم هستند، نظارت خواهیم کرد».

پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ قراراست گاز طبیعی روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل کند.

بخش مهمی از این پروژه به پایان رسیده است.

در پی بازداشت مخالفان از جمله الکسی ناوالنی در ماه جنوری گذشته، پارلمان اروپا با رای اکثریت لایحه ای غیرالزام آور مبنی بر توقف ساخت و ساز پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ را تصویب کرد.

ایالات متحده نیز، بار دیگر سه شنبه تمام شرکت هایی که به نوعی در ساخت خط لوله ۱۲۲۰ کیلومتری نورد استریم ۲ همکاری دارند را تهدید به اعمال تحریم های سنگین کرد.

تاکنون کاخ سفید تنها یک شرکت روسی بنام کی وی تی، مالک کشتی لوله گذاری فورتونا را تحریم کرده است. کارشناسان می گویند تحریم برخی از شرکت ها در حالی که پروژه نورد استریم ۲ تقریبا به پایان رسیده است، کمی عبث به نظر می رسد.

اغلب شرکت هایی که به مشارکت خود پایان می دهند شرکتهای بیمه ای بریتانیایی هستند. همچنین دو شرکت بیمه سوییسی و آلمانی نیز در لیست شرکت هایی هستند که به همکاری خود در این پروژه خاتمه می دهند. بانک و بیمه آکسای فرانسوی و شرکت عمرانی یبلفینگر آلمانی اعلام کرده اند که دیگر در این پروژه شرکت نخواهند کرد.

ایالات متحده چه در دوران ترامپ و چه در دوره جدید، جو بایدن، از آلمان به خاطر همکاری در این پروژه انتقاد کرده اند و آنرا خلاف منافع اروپایی ها خوانده اند. برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هالند از آلمان خواسته اند تا به ساخت این خط لوله گازی پایان بدهد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email