اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در دیدار با رییس و شماری از نمایندگان مجلس اعلام کرده است که این کشور نسبت به هر زمان دیگر برای رسیدن به یک صلح پایدار و عادلانه در موضع بهتری قرار دارد و زمینه “مذاکرات جدی صلح” فراهم شده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ قبل از این شماری از نمایندگان مجلس کشور از حکومت انتقاد کرده بودند که در روند صلح به آنها توجه لازم نشده و آن‌ها از این روند صلح به‌دور مانده‌اند. آقای غنی در نشست امروز چهارشنبه، (6حوت/اسفند – 24 فبروری) گفت که بعد از این در روند صلح افغانستان به صورت دوامدار با مجلس نمایندگان مشورت خواهد شد.

او گفت که بدون سه قوه، قانون اساسی در خطر است و خودش به مجلس نمایندگان احترام دارد.

مذاکرات دوحه که هفته‌های گذشته با بن‌بست روبرو شده بود در روزهای اخیر با دیدار مجدد هیات‌های مذاکره کننده از سر گرفته شده است.

هنوز جزییات زیادی از این مذاکرات منتشر نشده است.

آقای غنی در این نشست از تصمیم ناتو (سازمان پیمان اتلانتیک شمالی) درباره نگرفتن تصمیم نهایی برای خروج نیروهایش از افغانستان، استقبال کرد. او قبلا نیز تصمیم اخیر پیمان ناتو را درباره خروج نیروهایش از افغانستان “فرصتی برای تسریع روند صلح” با گروه طالبان خوانده بود.

تنش ارگ و پارلمان حل شده؟

تنش میان ارگ و پارلمان در ماه‌های گذشته بر سر تصویب بودجه به اوج خود رسید، اما به نظر می‌رسد با تصویب بودجه توسط مجلس روابط میان این دو قوه بار دیگر بهبود یابد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان که استقبالش از “پیش‌نویس طرح حکومت موقت” قبلا خبرساز شد، در نشست اخیر گفته که از موضع حکومت در روند صلح حمایت می‌کند.

شماری از وزیران از جمله رییس بانک مرکزی، از مجلس نمایندگان رای تایید نگرفتند و آقای غنی نامزد وزیران رد صلاحیت شده را دوباره به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه‌ها گماشت. در این نشست آقای رحمانی تلویحا به رییس جمهور گفت که او خواستار مشروعیت بخشیدن به وزاتخانه‌ها است.

او گفت که با توجه به توقف گفتگوهای صلح روزهای سختی در پیش رو است. او به بهانه گیری طالبان و افزایش خشونت‌ها اشاره کرد و گفت که خشکسالی و فقر روز افزون تهدید دیگری برای افغانستان است و همه اعضای مجلس با نگرانی رییس جمهور خود را شریک ساخته و اعلام همکاری می‌کند.

دولت افغانستان به تکرار گفته کلید صلح به دست پاکستان است، کشوری که در ماه‌های اخیر میزبان شماری از مقام‌های بلندپایه و سیاستمداران افغانستان بوده است. احمدولی مسعود، رییس بنیاد احمدشاه مسعود که در راس یک هیات به اسلام آباد رفته بود، می‌گوید با حل معمای قدرت، می‌توان صلح را در کشور تامین و دست مداخله را قطع کرد.

او گفت که جنگ این کشور در طول تاریخ بر سر قدرت بوده است. از همه ابزار استفاده شده، یا ابزاری قومی، زبانی، مذهبی و غیره… به گفته او؛ اگر معمای قدرت را حل شود مطمئنا که صلح در این کشور حاکم می‌شود و زمینه مداخله دیگران را خود افغانستانی ها فراهم می‌کند.

هر دو هیات مذاکره کننده در دوحه به بی‌بی‌سی تایید کرده‌اند که اعضای گروه تماس دیشب (5 حوت/اسفند – 23 فبروری) با هم دیدار کرده و روی دستورکار مذاکرات میان افغانستانی بحث مفصل کرده‌اند.

عمر داوودزی، نماینده ویژه افغانستان برای پاکستان هم امروز به اسلام آباد رفت. کابل به این باور است که اگر مقام‌های پاکستانی از نفوذشان بر طالبان صادقانه استفاده کنند، صلح به زودی در این کشور تامین خواهد شد.

قرار است که آقای داوودزی در این سفر دو روزه‌اش با همتای پاکستانی‌، وزیر خارجه و رییس مجلس پاکستان دیدار و در مورد روند صلح افغانستان بحث و گفتگو کنند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email