نماینده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان می‌گوید که هماهنگی های لازم در خصوص برگزاری نشست “فرمت مسکو” در مورد افغانستان صورت گرفته و این نشست در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ ضمیر کابلوف فرستاده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر بخش دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفته است مسکو با شرکای خود پارامترهای نشست جدیدی بین المللی در مورد افغانستان را هماهنگ می کند.

فرستاده ویژه ریاست جمهوری روسیه تاکید کرده است که پیشتر روسیه اعلام کرد که این نشست تا پایان ماه فبروری (ماه جاری میلادی) در مسکو برگزار خواهد شد؛ اما جزییات آن تا هنوز مشخص نشده است.

نشست قبلی درباره افغانستان در مسکو  با حضور روسیه، امریکا و چین سال گذشته با موضوع وضعیت افغانستان و دورنمای روند صلح در این کشور برگزار شد.

پیش از این؛ کابلوف در مصاحبه ای با اسپوتنیک گفته بود که وی با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان توافق کرده است که روسیه نشست مشترکی را در مورد افغانستان، ایالات متحده و چین برگزار کند.

آقای کابلوف همچنین گفته بود که روسیه و ایران اوضاع نظامی سیاسی در افغانستان را بسیار نگران کننده می دانند و توافق کرده اند تماس ها و رایزنی های خود را در خصوص این موضوع ادامه دهند.

گفتنی است که امروز چهارشنبه (6 حوت/اسفند – 24 فبروری) حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان به مسکو سفر کرده است. وزارت خارجه افغانستان در اعلامیه ای گفته است که آقای اتمر بر اساس دعوت رسمی آقای سرگی‌ لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در راس یک هیات بلندپایه در چهارچوب یک دیدار سه روزه از این کشور، وارد مسکو شده است.

در این اعلامیه هدف از این سفر «گسترش روابط دوجانبه، تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی در قبال روند صلح افغانستان و افزایش همکاری‌ها در راستای مبارزه مشترک با تروریزم و جرایم‌سازمان‌یافته در منطقه» خوانده شده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email