یک مقام دولتی ایران، هجوم برخی از شهروندان معترض سراوانی در ولایت سیستان و بلوچستان ایران به ساختمان فرمانداری این شهر را تایید کرد؛ اما گزارش‌های غیررسمی از درگیری معترضان با نیروهای پولیس حکایت دارد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ این اعتراض‌ها در پی تیراندازی‌های روز گذشته به سمت سوخت‌بران در مناطق مرزی ایران و پاکستان و کشته و زخمی شدن شماری از آن‌ها انجام گرفته است. در حالی که برخی از منابع و رسانه‌های پاکستانی از کشته شدن «بیش از ۱۰ سوخت‌بر بلوچ» خبر می‌دهند، یک مقام ایرانی می‌گوید در تیراندازی صورت گرفته به سمت سوخت‌بران یک نفر کشته شد و یک نفر دیگر احتمالا در درگیری‌های بعد از آن در بیمارستان جان باخته است.

ثناالله بلوچ، نماینده مجلس ایالتی پاکستان و عضو سابق مجلس سنای این کشور روز گذشته در توییتی با محکوم کردن کشتن مردم بلوچ در مناطق مرزی، از دولت ایران خواست تا در این زمینه تحقیق صورت گیرد و «عاملان مرگ ۱۲ جوان» مجازات شوند.

وی تاکید کرد که بلوچ‌ها از فشار اقتصادی رنج می‌برند و ایران و پاکستان باید برای بیکاری و گرسنگی آن‌ها در هر دو سوی مرز راه چاره‌ای پیدا کنند.

برخی از رسانه‌های پاکستانی نیز با انتشار تصاویری از کشته شدن ده نفر از سوخت‌بران بلوچ ایران خبر دادند.

از سوی دیگر؛ محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی – انتظامی والی سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران گفت: «با هدف توجه به معیشت مرزنشینان گذر مرزی در منطقه شمسر سراوان ایجاد شده است».

وی درباره حادثه روز گذشته در مناطق مرزی گفت: «اما از ساعت هشت صبح روز گذشته در حوزه شهرستان سراوان درگیری اتفاق افتاد و تجمعی در پشت مرز مشاهده شد و انبوهی از جمعیت سوخت‌بران و افرادی که غالبا به صورت غیرقانونی مبادرت به انتقال سوخت کشور به پاکستان می‌کنند در این منطقه تجمع کرده و قصد داشتند از این مرز وارد شوند».

این مقام دولتی گفت: «بیش از دو ساعت مذاکره با این افراد انجام شد و از آنها درخواست کردیم تا خویشتنداری کنند و در چارچوب قواعد و قوانینی که در نظر گرفته شده است، از این گذر وارد شوند».

وی انگشت اتهام را به سمت نیروهای پاکستان گرفت و افزود: «ظاهرا تجمع آنها منجر به تیراندازی از سوی ماموران پاکستانی می شود و هجوم شدت پیدا می‌کند که جمعیت با شکست درب های گذر مرزی وارد می‌شوند، در بین آنان چهار مجروح و یک کشته به چشم می‌خورد که بر اثر تیراندازی آن سوی مرز بوده است».

انگشت اتهام به سمت نیروهای سپاه پاسداران ایران

اما سایت حقوق بشری هرانا روز گذشته اعلام کرد که این تیراندازی از سوی نیروهای سپاه انجام گرفته است: «در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوخت‌بران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند».

این سایت همچنین اضافه کرد که «روز گذشته نیروهای مرزبانی مسیر تردد گروهی از سوخت بران را مسدود کرده و آنها به نشانه اعتراض در مقابل پایگاه سپاه تجمع کردند که با تیراندازی نیروهای نظامی مواجه شدند».

معاون امنیتی – انتظامی والی سیستان و بلوچستان درباره تجمع اعتراضی مقابل پاسگاه شمسر پس از این حادثه در گذرگاه مرزی گفت: «در بین جمعیت افرادی از فرصت استفاده کرده و به سمت پاسگاه شمسر ایران حمله می‌کنند و یک دستگاه موتور سیکلت از ماموران مرزبانی را آتش می‌زنند و به سمت موترهای نظامی نیز سنگ پرتاب کرده و اقدام به ورود به پاسگاه می کنند».

وی اضافه کرد: «حریم پاسگاه محترم است و مرزبانی اجازه ندارد به کسی اجازه ورود دهد در نهایت هجوم جمعیت، ماموران تیراندازی می کنند و تعدادی مجروح می شوند و جمعیت متفرق می شود، مجروحان به بیمارستان منتقل می شوند و در مجموع موضوع در حال بررسی قرار دارد.» وی از جان باختن یک نفر دیگر در بیمارستان خبر داد اما جزییات بیشتری را عنوان نکرد و گفت که موضوع در دست بررسی است.

هجوم معترضان به سمت ساختمان فرمانداری سراوان

وی درباره ورود به فرمانداری سراوان نیز گفت: «امروز هم عده‌ای هجوم آوردند به سمت فرمانداری و شیشه ها را شکستند و متفرق شدند».

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ورود معترضان به ساختمان فرمانداری را نشان می‌دهد و ویدیوهای دیگر از جو متشنج و وجود درگیری‌های پراکنده در داخل شهر سراوان حکایت دارد. در بین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از ناآرامی‌های سراوان، به آتش کشیدن یک موتر پولیس نیز دیده می‌شود.

خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالان بلوچ، نیز اعلام کرد که تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری سراوان با ورود نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و این نیروها به سمت شهروندان اقدام به تیراندازی با گلوله‌های ساچمه‌ای و پرتاب گاز اشک آور کردند.

ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان در مجلس ایران نیز در گفتگو با ایلنا روایت دیگری از شمار کشته شده‌ها را مطرح می‌کند: «تا جایی که من اطلاع دارم سه نفر از افراد جان خودشان را به هنگام انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند. همچنین هشت نفر زخمی شده‌اند که سه نفرشان سرپایی درمان شده‌اند و تعداد دیگری هم در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی‌شان رضایت بخش است».

از سوی دیگر مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در بیانیه‌ای حادثه تیراندازی به سوی سوخت‌بران را محکوم کرد و این اقدام را برخلاف قانون و شرع دانستند.

وی افزود: «بسیاری از مردم استان ناچار به خرید و فروش سوخت می‌شوند. سوخت‌بری جرم و قاچاق نیست؛ سوخت‌بران نان‌آوران خانواده‌های خودشان هستند و زندگی هزاران خانواده از همین طریق می‌چرخد. البته مسوولین نظامی و انتظامی با قاچاق اسلحه و مواد مخدر مبارزه کنند».

وی از مسوولان درخواست کرد تا «در سریع‌ترین زمان ممکن عاملان این حادثه دردناک را محاکمه و مجازات نمایند».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email