تنها یک سال پس از شناسایی نخستین بیمار مبتلابه ویروس کرونا در غرب امریکا، شمار قربانیان کووید۱۹ در این کشور از مرز ۵۰۰ هزار نفر گذشت.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این رقم برابر جمع کل تعداد کشته‌شدگان امریکا در جنگ‌‎های جهانی اول و دوم و جنگ ویتنام است. این آمار که حدودا دو برابر برازیل (۲۲۴ هزار قربانی)، دومین کشور با بدترین آمار مرگ بر اثر کرونا است در حالی روی داد که شمار مبتلایان به این ویروس در ایالات متحده هم اکنون از مرز ۲۸ میلیون نفر گذشته است.

در همین حال؛ واکسیناسیون عمومی در این کشور در حال شتاب گرفتن است و تاکنون حدود ۱۵ درصد از جمعیت ۳۴۰ میلیونی امریکا دست کم یک نوبت واکسین زده‌اند.

همزمان با اعلام رسمی عبور تعداد قربانیان از مرز نیم میلیون نفر، جو بایدن، رییس جمهوری جدید امریکا در کاخ‌سفید یک دقیقه سکوت برقرار کرد و به هنگام غروب دوشنبه (4 حوت/اسفند – 22 فبروری) به همراه جیل بایدن، بانوی اول امریکا، کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری و همسر او، به یاد جان باختگان کرونا شمع روشن کرد .

رییس جمهوری جدید امریکا دستور داده به احترام قربانیان کووید۱۹، تمامی پرچم‌های امریکا در اماکن فدرال این کشور برای پنج روز به حالت نیمه افراشته درآید.

او سپس در سخنانی تلویزیونی از مردم کشور خواست که اجازه ندهند تکرار هر روزه آمار موجب “بی‌حسی-بی‌تفاوتی” نسبت به “بزرگی و عمق فاجعه‌ای” شود که ویروس کرونا در یک سال گذشته پدید آورده است.

«برخی آنها را مردمان معمولی خطاب می کنند. نه! هیچ کدام از آنها یک فرد عادی نبود. همه آنها خارق‌العاده بودند. بسیاری در این خاک متولد شده بودند و بسیاری هم به اینجا مهاجرت کرده بودند. خیلی از آنها آخرین نفس را به تنهایی در همین سرزمین کشیدند و جان باختند».

هند پس از امریکا با ۱۱ میلیون مبتلا در رتبه دوم نمودارهای جهانی کووید۱۹ قرار دارد و برازیل با بیش از ۱۰ میلیون کرونا مثبت در رتبه سوم قرار دارد. هر چند برازیل به لحاظ تعداد جان باختگان این ویروس، با ۲۲۴ هزار قربانی، در جهان دوم است و مکزیک با ۱۷۸ هزار قربانی سوم است.

با وجود عبور آمار قربانیان کرونا از مرز نیم میلیون نفر در امریکا، این کشور طی چند هفته گذشته با کاهش ابتلا، بستری و مرگ بر اثر این ویروس روبرو بوده است که بسیاری از کارشناسان را نسبت به ادامه نزولی بودن نمودارها خوش‌بین کرده است.

تعداد جان باختگان کرونا در اواسط ماه جنوری گذشته در امریکا به مرز ۴۰۰۰ هزار نفر طی یک ۲۴ ساعت رسیده بود؛ اما اکنون این آمار به زیر ۱۹۰۰ نفر در یک شبانه روز رسیده است.

با این حال؛ انستیتوت پژوهش آماری بهداشت، آی‌ام‌اچ‌ای، در دانشگاه ایالت واشنگتن که مدل‌های پیش‌بینی آن طی یک سال گذشته مورد استناد بسیاری از دولت‌ها و مقام‌های رسمی قرار گرفته، پیش‌بینی کرده است تا پایان بهار امسال (ماه جون) حدود ۹۰ هزار نفر دیگر در امریکا به علت کرونا جان خواهند باخت. بدین ترتیب ممکن است مردم این کشور مراسم روز چهارم جولای امسال را همزمان با عبور آمار قربانیان کرونا از مرز ۶۰۰ هزار نفر تجربه کنند.

این موسسه، آی‌اچ‌ام‌ای، پیش‌بینی کرده است که در صورت ادامه سیر نزولی آمارهای کرونا تا دو ماه دیگر، ماه می، شمار قربانیان روزانه کرونا در امریکا به حدود ۵۰۰ نفر کاهش پیدا کند. هم اکنون این آمار حدود ۲۰۰۰ نفر در روز است.

در همین حال؛ آمار بستری بیماران کرونا در نقاط مختلف امریکا برای چهلمین روز متوالی کاهش یافته است. برخی از کارشناسان این کاهش را مرتبط با سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی در این کشور می‌دانند.

هم اکنون روزانه حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم امریکا واکسین می‌زنند.

کاهش امید به زندگی در امریکا

اما درگذشت بیش از نیم میلیون نفر طی یک سال گذشته بر اثر ویروس کرونا موجب شده میانگین امید به زندگی در امریکا یک سال کاهش یابد.

در حالی که هر امریکایی در سال ۲۰۲۰ می توانست امیدوار باشد که ۷۸.۸ سال عمر کند اکنون این عدد به ۷۷.۸ سال کاهش یافته است.

از میان گروه‌های مختلف جمعیتی در امریکا، مردان افریقایی‌تبار بیشترین کاهش میانگین امید به زندگی را تجربه کرده‌اند؛ چرا که آنها و مردان لاتین‌تبار بسیار بیشتر از مردان سفیدپوست قربانی کرونا شده‌اند.

در حالی که میانگین امید به زندگی برای عموم امریکایی‌ها اکنون یک سال کاهش پیدا کرده است، برای مردان سیاهپوست این میانگین ۳ سال کاهش یافته است. امید به زندگی در میان مردان لاتین‌تبار هم ظرف یک سال گذشته ۲.۴ سال کاهش یافته است.

این دومین سال است که میانگین امید به زندگی در امریکا کاهش می‌یابد. قبل از آغاز همه‌گیری کرونا هم امریکا به علت بحران مرگ بر اثر اوردوز (بیش‌مصرفی) موادمخدری نظیر فنتانیل، این کشور با کاهش میانگین امید به زندگی روبرو بود. بحران اوردوز که در یک سال گذشته همچنان افزایش یافته در پنج سال میان ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ بیش از نیم میلیون امریکایی-اکثرا جوان و میانسال- را کشت.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email