آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در سخنانی در جمع نمایندگان مجلس خبرگان این کشور، ادبیات روزهای اخیر امریکا و سه کشور اروپایی درباره ایران را «مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه» توصیف کرد و در تهدیدی افزود: «جمهوری اسلامی بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتا تا غنی‌سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت».

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ وی با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی، گفت: «مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کارهایی را که باید انجام می‌شد، انجام دادند و فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد».

قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» با وجود مخالفت اولیه دولت در روز ۱۲ قوس/آذر ماه در مجلس ایران تصویب و توسط شورای نگهبان تایید شد و دولت موظف به اجرای آن شد. مجلس ایران در این مصوبه دولت را موظف کرد، پس از گذشت سه ماه از زمان تصویب این قانون در صورت عادی نشدن روابط بانکی با اروپا و روند خرید نفت از سوی طرف های باقی مانده در برجام اجرای پروتکل الحاقی پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را متوقف کند. بر پایه پروتکل الحاقی، بازرسی حق آژانس انرژی اتمی است. سر رسید این تاریخ 5 حوت/ اسفند یعنی تا نیمه های شبِ امروز است.

مطابق توافق برجام، ایران پذیرفته بود که پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه و به مدت ۸ سال اجرا کند.

آقای خامنه‌ای در سخنان روز دوشنبه (4 حوت/اسفند – 22 فبروری) خود درباره اختلاف مجلس با دولت گفت: «این اختلاف‌نظرها قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف‌ها رها و یا تشدید شود که نشان‌دهنده دوصدایی باشد».

وی تاکید کرد: «دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود».

این سخنان در حالی مطرح شد که توافق مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پس از سفر رافایل گروسی، مدیرکل آژانس اعلام شد، اعتراض شدید نمایندگان مجلس ایران را برانگیخت.

مجلس نمایندگان ایران در جلسه روز دوشنبه خود توافق دولت حسن روحانی، رییس جمهوری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «خلاف قانون» دانست و رای به ارجاع آن به قوه قضاییه داد.

رهبر ایران همچنین در سخنان روز دوشنبه خود، ادبیات امریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را «مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه و ادبیاتی غلط» توصیف کرد و گفت: «جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، بر اساس تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد؛ اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بنابراین آنها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند».

وی به طور غیر مستقیم نتانیاهو را «دلقک صهیونیست بین‌المللی» توصیف کرد و گفت: «در این میان آن دلقک صهیونیست بین‌المللی دایم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت؛ او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند».

وی افزود: «آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می‌شود، ممنوع می‌داند».

رهبر ایران تصریح کرد: «کشتار غیرنظامیان و مردم بی‌گناه روش امریکایی‌ها و غربی‌ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته‌ای فکر هم نمی‌کند».

وی در ادامه تاکید کرد که ایران برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم است: « به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد مثلا برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم».

ایران از روز ۱۵ جدی/دی ۱۳۹۹ در یکی دیگر از اقدامات خود در کاهش تعهدات برجامی، به طور رسمی روند غنی سازی یورانیوم با غلطت ۲۰ درصد را آغاز کرده بود. غنی‌سازی ۲۰ درصدی یورانیوم پیش از امضای برجام یکی از نگرانی های اصلی جامعه جهانی در قبال برنامه هسته ای ایران بود.

آقای خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود افزود: «البته یک قرارداد چندساله‌ای گذاشته شده که اگر آنها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد؛ اما غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ما به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email