جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تماس‌های دیپلوماتیک مهمی با همه طرف‌های توافق هسته‌ای ایران از جمله ایالات متحده امریکا در جریان است تا بررسی شود آیا امکان بازگشت امریکا به برجام وجود دارد یا خیر.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ وی پیش از آغاز نشست روز دوشنبه (4 حوت/اسفند – 22 فبروری) وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به خروج امریکا از برجام در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ اضافه کرد که به عقیده او «این (برجام) راهی برای بازگشت ایران به انجام تعهدات هسته‌ای است».

توافق هسته‌ای ایران که تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران، امریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافق، تهران متعهد شد تا فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود به اهداف غیرنظامی کند و در مقابل قدرت‌های جهانی با لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران موافقت کردند.

با این حال پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ وی در سال ۲۰۱۸ به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را مجددا اعمال کرد و در استراتیژی «فشار حداکثری» تحریم‌های جدیدی را نیز وضع کرد. در مقابل تهران نیز به طور مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد.

پیش بینی می‌شد با روی کار آمدن دولت جو بایدن امکان اجرای برجام و بازگشت ایالات متحده امریکا به این توافق فراهم شود اما بایدن، بازگشت این کشور به برجام را منوط به اجرای تعهدات ایران در توافق هسته‌ای کرد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email