وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرده که سفیر این کشور در جمهوری دموکراتیک کنگو در جریان حمله مسلحانه به کاروان موترهای سازمان ملل متحد کشته شده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ این حمله در منطقه گوما در شرق کنگو رخ داده و دو نفر دیگر هم در آن جان خود را از دست داده‌اند.

رویترز به نقل از مقام‌های محلی گفته است که کاروان موترهای سازمان ملل صبح روز دوشنبه (4 حوت/اسفند – 22 فبروری) هدف حمله مهاجمانی قرار گرفت که ظاهرا قصد آردم‌ربایی داشته‌اند.

علاوه بر لوکا آتانازیو، سفیر ایتالیا در کنگو، یک مامور پولیس نظامی ایتالیایی که همراه سفیر بوده در این حمله در نزدیکی شهر کانیاماهورو کشته شده است. بنا بر گزارش‌ها یک راننده هم در جریان این حمله جان خود را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری ایتالیایی آنسا؛ آقای آتانازیو که ابتدا خبر زخمی شدن او منتشر شده بود در بیمارستان درگذشته است.

موتر حامل سفیر ایتالیا بخشی از کاروان نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو (موناسکو) بود که نماینده اتحادیه اروپا هم در آن حضور داشت.

هنوز هویت عاملان حمله مشخص نشده و هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

لوکا آتانازیو از سال ۲۰۱۷ در سفارت ایتالیا در کینشاسا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو، مقام دیپلوماتیک داشت و در سال ۲۰۱۹ به عنوان سفیر معرفی شد.

به گزارش رویترز؛ ده‌ها گروه مسلح در منطقه‌ای که حمله در آن رخ داده، واقع در مرز کنگو با رواندا و اوگاندا، فعال هستند و بارها به ماموران محلی حمله کرده‌اند.

در ماه جنوری ۲۰۲۱ شش مامور پولیس پارک ویرونگا در جریان کمین یکی از این گروه‌های مسلح کشته شدند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email