رافایل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با تهران برای حفظ نظارت‌های آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران به توافقی موقت دست‌ یافته است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای گروسی شامگاه یکشنبه (3 حوت/اسفند – 21 فبروری) پس از ترک تهران و در میدان هوایی وین – پایتخت اتریش – گفت: «برای ادامه نظارت‌های “رضایت بخش” به مدت سه ماه با ایران توافق کردیم. با این حال بازرسی‌ها از روز سه‌شنبه ۲۳ فبروری محدودتر خواهند شد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ آقای گروسی با اشاره به کاهش میزان دسترسی بازرسان گفت: «باید با واقعیت مواجه شد، اما این امکان را خواهیم داشت که نظارت و راستی‌آزمایی لازم را انجام دهیم… به این ترتیب شرایط در کوتاه مدت کنترل خواهد شد».

دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی که دیشب وارد تهران شد، توافق اخیر را نتیجه «قابل قبول» رایزنی‌های فشرده با مقام‌های ایرانی توصیف کرد.

براساس این توافقنامه «دوجانبه و فنی» شمار بازرسان (نمایندگان) آژانس در سه ماه آینده بدون تغییر باقی خواهد ماند و امکان بازرسی‌های سرزده آژانس همچنان ادامه خواهد یافت.

با این حال و به گفته آقای گروسی؛ قانون ایران که محدودیت‌های برای بازرسان، ازجمله در دسترسی به سایت‌های نظامی مشکوک ایجاد می‌کند، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده امریکا از روز ۲۳ فبروری اجرایی خواهد شد. وی با ابراز تاسف از اجرایی شدن این قانون گفت: «به نظر ما وضعیت وخیم است اما آژانس به خدمت خود به جامعه جهانی ادامه خواهد داد».

مجلس نمایندگان ایران پیش از این با تصویب قانونی دولت را مکلف به پایان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای موظف کرده بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با اشاره تلویحی به مذاکرات احتمالی میان ایران و دیگر طرف‌های برجام گفت: «مطمئنا برای رسیدن به شرایط پایدار باید مذاکرات سیاست انجام شود که در حیطه اختیار من نیست».

رافایل گروسی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

کمی پیش از کنفرانس خبری آقای گروسی، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر «مذاکرات میان آژانس و ایران را سازنده و بر اساس احترام متقابل توصیف کرده بود».

ایران یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام و با انتقاد شدید از پایبند نبودن اروپا به تعهدات خود در قبال این توافق بین‌المللی، پایبندی خود به برجام را در چند مرحله کاهش داد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email