اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در یک مصاحبه اختصاصی به بی بی سی گفته است که تصمیم اخیر پیمان ناتو مبنی بر این که درباره خروج نیروهای خود از افغانستان هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده، «فرصتی برای تسریع روند صلح» با گروه طالبان ایجاد کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی در مصاحبه با لیز دوست، خبرنگار ارشد حوزه بین‌الملل بی‌ بی سی، گفت که موضع ناتو فرصت تازه ای برای «همه طرف‌های درگیری فراهم می کند تا دوباره محاسبه کرده و به نتیجه برسند که مدتهاست به آن رسیده ایم، که استفاده از زور راه حل نیست».

او افزود: «ما باید به یک توافق سیاسی برسیم».

سازمان پیمان سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری امریکا حدود ۱۰ هزار سرباز در افغانستان دارد. طبق توافق ایالات متحده و طالبان، قرار بود که این نیروها تا ماه می سال جاری از افغانستان خارج شوند.

اما ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به تازگی گفت که خشونت‌ها در افغانستان به‌جای این که کاهش پیدا کنند، افزایش یافته و هیچ پیشرفتی در روند صلح این کشور به وجود نیامده است. او پس از شرکت در نشستی مجازی با شرکت وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان گفت: «در این مقطع هیچگونه تصمیم نهایی درخصوص آینده حضور نیروهایمان (در افغانستان) نگرفته‌ایم».

در پی آن اظهارات، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدین این کشور اطمینان داد که دولت جو بایدن قصد “خروج عجولانه و بی‌نظم” را از افغانستان نخواهد داشت. آلمان نیز موضع مشابهی اتخاذ کرد.

رییس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت: باید «تلاش های هماهنگی» در سطح بین المللی انجام شود تا «این پیام داده شود که نوع خاصی از رفتار غیرقابل قبول است».

اشرف غنی با خودداری از اظهار نظر درباره تعداد نیروهای خارجی مورد نیاز یا این که چه مدت باید در افغانستان بمانند گفت که این موضوع «به میزان شدت جنگ بستگی دارد».

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، جمعه (۱۹ فبروری) با حضور مجازی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به افغانستان اشاره کرد و گفت: «دولت من قویا از روند جاری اقدامات دیپلوماتیک در افغانستان حمایت می‌کند تا به این جنگ که در آستانه ورود به ۲۰ سالگی است پایان دهد».

اشرف غنی به بی‌ بی سی گفت که از رابطه خود با دولت جو بایدن و «انسجام» جدید در رویكرد جامعه بین المللی نسبت به آینده افغانستان «خشنود» است.

او گفت: «نیروی انسجام همان چیزی است که من برای جلوگیری از یک فاجعه روی آن حساب می کنم. ترس‌های زیادی از فرو رفتن در یک جنگ داخلی وجود دارد».

رییس جمهوری افغانستان نگرانی درباره پیروزی نظامی احتمالی طالبان را رد کرد. او گفت:‌ «این ویتنام نیست. دولت در حال سقوط نیست».

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که مذاکرات صلح بین دو طرف متوقف شده و طالبان به حملات خود شدت داده است؛ اما اشرف غنی گفت که شرایط «امیدوار کننده است، نه مایوس کننده».

رییس جمهوری افغانستان با درخواستهای فزاینده‌ای برای ایجاد یک دولت موقت برای سهیم کردن طالبان در قدرت و جلوگیری از هرج و مرج و جنگ داخلی احتمالی روبرو بوده است.

اشرف غنی گفت كه دوره ریاست جمهوری پنج ساله وی کمتر از صلح اهمیت دارد. او افزود: «آینده توسط مردم افغانستان تعیین خواهد شد؛ نه توسط كسی كه پشت میز نشسته و رویاپردازی می کند».

او گفت: «از طرف ما، ما احساس فوریت می كنیم، ما مایل به اتخاذ تصمیم‌های سخت هستیم و تصمیمات سختی نیز لازم است. ۴۰ سال خشونت در این كشور كافیست».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email