اداره هوانوری غیر نظامی افغانستان می‌گوید که مرحله مطالعات امکان سنجی بزرگترین میدان هوایی کشور نهایی و هزینه ساخت آن دو میلیارد دالر برآورد شده است.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ قاسم وفایی زاده، رییس اداره هوانوری ملکی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که این میدان هوایی در محمد آغه ولایت لوگر ساخته خواهد شد و هزینه ساخت آن توسط دولت افغانستان تامین خواهد شد. این میدان هوایی، بزرگترین میدان هوایی افغانستان خواهد بود که تا سال ۲۰۳۵ میلادی ساخت آن تکمیل خواهد شد.

مطالعات فنی این میدان هوایی را شرکت ایتالیایی تیکنیتال اینک (Technital .inc) انجام داده است.

به گفته آقای وفایی زاده؛ ساخت این میدان هوایی در اتصال منطقه‌ای، رشد صادارات و رشد اقتصادی افغانستان نقش ارزشمندی خواهد داشت.

مطالعات امکان سنجی این میدان هوایی شامل مطالعات محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی از ماه ثور/اردیبهشت سال ۱۳۹۸ آغاز شده بود.

آقای وفایی زاده افزود که این میدان هوایی با تمام امکانات مورد نیاز یک میدان هوایی بین‌المللی ساخته می‌شود که شامل ترمینل بین‌المللی مسافران با ظرفیت حداقل ۱۰ میلیون مسافر در سال، خدمات کارگو را دارا خواهد بود. در کنار آن یک بخش فراوری مواد اولیه برای صادارت ساخته خواهد شد که بتواند به گفته او نیاز بازار هوانوردی افغانستان و منطقه را جوابگو باشد.

افغانستان
 

اکنون فرودگاه کابل بزرگترین فرودگاه افغانستان

اکنون مهمترین میدان هوایی افغانستان در کابل است. رییس اداره هوانوردی افغانستان گفت که میدان هوایی کابل در داخل شهر واقع شده و امکان توسعه آن نیست.

به گفته آقای وفایی زاده؛ افغانستان در حال حاضر ۶۴ میدان هوایی کوچک و بزرگ دارد که از این میان تنها چهار میدان هوایی آن بین‌المللی است. به گفته او؛ ۱۲ میدان هوایی در حد میادین منطقه و میدان های محلی و شماری هم در حد خطوط نشست و برخاست هواپیماها است.

رییس اداره هوانوردی افغانستان تاکید می کند که تمام میدان های هوایی افغانستان به بازسازی و بهسازی نیاز دارند. ولی به گفته او؛ اولویت افغانستان توسعه و تجهیز چهار میدان هوایی بین‌المللی کابل، هرات، مزار شریف و قندهار است.

بر اساس اعلام اداره هوانوری غیرنظامی افغانستان در حال حاضر میدان های هوایی کشور سالانه، ظرفیت جابه جایی حدود چهار و نیم میلیون مسافر را دارد که در مقایسه با ده سال پیش، ده برابر رشد را نشان می‎دهد.

آقای وفای زاده معتقد است که بخش هوانوری افغانستان هنوز به حد نهایی ظرفیت موجود آن توسعه نیافته، در حالی که می‌تواند به عنوان یک مسیر ترانزیتی مناسب جنوب شرق آسیا را با اروپا و خاورمیانه وصل کند.

افغانستان
 

فرودگاه لوگر در محمد آغه موقعیت دارد

افغانستان هم اکنون با ۵۲ کشور از طریق دهلیزهای هوایی وصل است که به گفته آقای وفایی زاده در سال گذشته ۵۰ درصد کل صادارات کشور از نظر ارزش از همین طریق انجام شده است.

ساخت میدان هوایی ولایت لوگر برای نخستین بار در زمان رییس جمهور محمدداوود برنامه ریزی شده بود که به علت تحولات سیاسی ساخته نشد.

میدان هوایی قندهار نخستین میدان هوایی افغانستان است که در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. پس از قندهار میدان هوایی کابل ساخته شد که حالا کابل بزرگترین میدان هوایی افغانستان را دارد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email