موافقت‌نامه ساخت بند شاه‌توت درغرب شهر کابل، میان وزیران خارجه هند و افغانستان به طور مجازی و از طریق یک ویدیو کنفرانس امضا شد.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و نرندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در روند امضای این موافقتنامه از طریق مجازی شرکت کردند. آقای غنی در این مراسم گفت که ساخت بند شاه‌توت باعث تامین آب آشامیدنی برای دو میلیون جمعیت شهر کابل خواهد شد.

ارزش ساخت این سد ۲۸۶ میلیون دالر اعلام شده که هند آنرا پرداخت خواهد کرد و قرار است در مدت شش سال ساخت آن تکمیل شود. این سد ۹۲ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض خواهد داشت.

آقای غنی گفت که با ساخته شدن سد شاه توت آب کافی در رودخانه کابل تزریق می‌شود که باعث رونق و سرسبزی شهر کابل خواهد شد.

نخست وزیر هند نیز ساخت این بند را نشان دوستی هند و افغانستان خواند و افزود که “این بند با خشت بنا نمی‌شود بلکه با قوت دوستی هند و افغانستان بنا خواهد شد”.

او گفت: “چندین نسل هند با خواندن داستان کابلی والا بزرگ شده و شهر کابل در دل و جان شهروندان هند وجود دارد”. داستان کوتاه “کابلی‌ والا” نوشته “رابیندرانات تاگور”، شاعر و نویسنده هندی برنده نوبل ادبیات است.

هند قبل از این سد سلما در غرب افغانستان را نیز ساخته است.

 

بند شاه توت چقدر اهمیت دارد؟

شهر کابل در مسیر سه رودخانه قرار دارد؛ ولی این شهر با مشکل جدی تامین آب آشامیدنی روبرو است. در بیشتر آب مورد استفاده در این شهر از چاه‌های زیرزمینی استفاده می‌شود که مسوولان بارها نسبت به استفاده بی‌رویه از این چاه‌ها اخطار داده‌اند.

وزارت انرژی و آب افغانستان قبلا گفته بود که استفاده از آب‌های زیر زمینی کابل به مرحله بحرانی رسیده و اگر روند استفاده از آن به همین وضع ادامه پیدا کند اثرات منفی زیست‌محیطی در پی‌خواهد داشت.

در بودجه سال گذشته افغانستان مبلغی برای انتقال آب رودخانه پنجشیر به کابل اختصاص یافته بود. همچنین دولت اعلام کرده که بهار امسال بند “شاه و عروس” که توسط یک شرکت ایرانی ساخته شده نیز آبگیری خواهد شد.

اکنون خبر امیدوار کننده برای شهروندان کابل، ساخت بند شاه توت است. نظام اخپلواک سخنگوی اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان به بی بی سی درباره اهمیت این بند گفته است که علاوه بر تامین آب آشامیدنی آن، توان آبیاری چهار هزار هکتار زمین را نیز دارد.

وی گفته است که ارتفاع این بند ۹۲ متر است و توان ذخیره ۱۴۶ میلیون متر مکعب آب را دارد. این بند پنج کانال برای آبیاری خواهد داشت و یک کانال آن برای تامین آب آشامیدنی استفاده خواهد شد.

به گفته او؛ ساخت این سد باعث تقویت آبهای زیر زمینی کابل شده ولی قادر به تولید برق نیست.

او گفت که ساخت و دیزاین این سد تکمیل و مطالعات امکان‌سنجی آن نیز انجام شده است. در سال ۱۴۰۰، ساخت آن رسما آغاز خواهد شد. به گفته او؛ مهندسان هندی و افغانستانی در ساخت آن مشارکت خواهند داشت.

رودخانه کابل که از داخل این شهر می‌گذرد؛ فقط در فصل بهار پر آب است. آقای اخپلواک گفت که با ساخته شدن این سد مقداری از این آب به طور همیشگی در این رودخانه جاری خواهد بود.

او گفت که در کابل اکنون شهروندان با مشکل آب روبرو هستند و افغانستان حق مدیریت آب خود را خواهد داشت.

آب رودخانه کابل به پاکستان می‌ریزد. شماری از رسانه‌های پاکستانی گزارش داده که اسلام آباد نگران ساخت بند در مسیر رودخانه‌های است که به این کشور می‌ریزد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email