کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش تازه خود از تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ اعلام کرده که در این سال ۲۹۵۸ نفر کشته و ۵۵۴۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ بر اساس این گزارش که امروز چهارشنبه (8 دلو/بهمن – 27 جنوری) منتشر شده، در سال ۲۰۲۰ به طور میانگین در هر شبانه روز ۸ غیرنظامی کشته و ۱۵ غیرنظامی دیگر زخمی شدند. آمار ثبت شده این نهاد در میزان تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۲۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته مسوولان کمیسیون حقوق بشر در سال ۲۰۱۹ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و راه اندازی حملات گسترده از سوی طالبان برای مختل کردن این روند، تلفات غیرنظامیان را افزایش داده بود. در سال ۲۰۱۹ در مجموع بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی کشته و یا زخمی شده بودند.

تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۲۰ . عامل تلفات غیر نظامیان.  .

با این همه؛ کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته که با وجود جریان گفتگوهای صلح در سال ۲۰۲۰ میلادی، میزان تلفات غیرنظامیان آنطور که توقع می‌رفت کاهش نیافته است.

این نهاد تاکید کرده است: “استمرار جنگ و تداوم خشونت‌ها به ویژه در جریان گفتگوهای صلح هیچ گونه توجیه منطقی و قابل قبول ندارد و طرفین جنگ باید هر چه زودتر به آتش بس دوامدار، فراگیر و همه جانبه تفاهم کنند”.

بر اساس گزارش تازه حقوق بشر؛ در سال ۲۰۲۰ ، ۳۳۰ زن و ۵۶۵ کودک کشته و ۵۱۷ زن و ۱۴۵۴ کودک نیز زخمی شدند.

در این گزارش سالی که گذشت برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای نیز سال خونین خوانده شده و گفته شده است که در رویدادهای گوناگون در ولایات کابل، هلمند، ننگرهار، غور و غزنی یازده خبرنگار کشته و ۱۷ نفر دیگر زخمی شدند.

کمیسیون گفته که بعید نیست تعدادی از قضایا به ویژه در نقاط دوردست کشور و یا در ساحاتی که در کنترل حکومت نیست در این گزارش بازتاب نیافته باشد.

تلفات غیر نظامیان براساس جنسیت و سن . بیشتر کشته و زخمی شدگان مردان هستند .  .

مسوولان تلفات غیرنظامیان

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده که طالبان مسوول ۵۳ درصد تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی بودند؛ اما میزان تلفات ناشی از حملات آنها نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود چهل درصد کاهش یافته است.

مسوولان این نهاد به این باورند که علت این کاهش عدم انجام حملات پیچیده و انتحاری این گروه در شهرهای بزرگ این کشور بوده است.

گروه تروریستی داعش نیز مسوول ۵ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده شده که میزان تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات آنها نسبت به یک سال قبلتر ۲۱ درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر، دولت و حامیان بین المللی دولت عامل ۱۵ درصد تلفات غیرنظامیان اند و در شمار تلفات ناشی از حملات آنها نیز ۱۶ درصد کاهش دیده می شود.

اما این گزارش نشان می‌دهد که میزان تلفاتی که عاملان آن مشخص نیست و هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است بیش از دو برابر حدود ۱۱۷ درصد افزایش داشته که به باور مسوولان کمیسیون حقوق بشر موضوعی نگران کننده است.

بر اساس این گزارش عامل ۲۵ درصد تلفات غیرنظامیان مشخص نیست.

 

تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۲۰

زخمی ها: ۵۵۴۲؛ کشته شدگان: ۲۹۹۸

  • مجموع کشته و زخمی ۸۵۰۰

منبع: کمیسیون حقوق بشر افغانستان

در این گزارش اشاره شده که ترور و قتل‌های هدفمند در سال ۲۰۲۰ افزایش چشمگیر داشته و تعداد زیادی از غیرنظامیان از جمله مدافعان حقوق بشر، کارمندان دولت، علمای دین و خبرنگاران و فعالان مدنی قربانیان این رویدادها بودند که عاملان اکثریت آنها شناسایی نشد.

اگرچه دولت، طالبان را مسوول تمام این رویدادها می‌خواند؛ اما این گروه مسوولیت بسیاری از آنها را به عهده نگرفته است. در مواردی نیز طالبان، دولت را مسوول این رویدادها خوانده است.

کمیسیون حقوق بشر پیشنهاد کرده که کمیته مشترک از طالبان و دولت ایجاد شود و به گونه مستند و مستدل به مردم در مورد ترورها و قتل های هدفمند توضیحات دهد.

انفجار ماین‌ها و ترورهای هدفمند؛ عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان

در گزارش حقوش بشر آمده که بیشترین ارقام تلفات غیرنظامیان ناشی از انفجار ماین‌ها و مواد منفجره جاسازی شده بوده که سبب کشته شدن بیش از ۹۰۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۷۰۰ نفر شده است که ۳۰ درصد کل تلفات غیرنظامی را تشکیل می دهد.

حقوق بشر می‌گوید که در سال گذشته میلادی تلفات ناشی از ماین‌های مغناطیسی نیز به بالاترین حد خود رسیده و تنها شهر کابل شاهد ده‌ها مورد کشتار افراد غیرنظامی در نتیجه این نوع حملات بوده که هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

پس از انفجار ماین‌ها، ترور و قتل‌های هدفمند بیشترین تلفات غیرنظامی را در سال ۲۰۲۰؛ بیش از یک هزار کشته و نزدیک به ۱۲۰۰ زخمی به جا گذاشته که ۲۶ درصد کل تلفات غیرنظامیان است.

بر اساس گزارش حقوق بشر میزان ترورها و قتل های هدفمند نسبت به سال ۲۰۱۹ تقریبا ۳ برابر بیشتر شده است.

حملات راکتی، حملات انتحاری، جنگ های زمینی، حملات هوایی و عملیات شبانه به ترتیب عامل متباقی تلفات غیرنظامیان خوانده شده است.

افغانستان
 

تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل کاهش یافته است

حمله بر تاسیسات عمومی و خصوصی

در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده که هم مخالفان مسلح و هم نیروهای دولتی در موارد سبب ضرر رساندن به تاسیسات عامه و خصوصی شدند.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۵۰ مکتب تخریب شده، ۹ مکتب آتش زده شده، ۲۴ مکتب سنگر و پایگاه نظامی شده و بیش از ۱۰۰ شفاخانه و کلینیک آسیب دیده و بیش از ۲۰ شفاخانه دیگر نیز تبدیل به سنگر و پایگاه نظامی شده است.

از بین بردن پایه‌های برق، آنتن‌های شبکه‌های مخابراتی، پل و جاده ها از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که تنها در یازده سال گذشته، بیش از ۳۱ هزار غیرنظامی از جمله کودکان و زنان کشته و بیش از ۶۲ هزار غیرنظامی دیگر در افغانستان زخمی شدند. این نهاد گفته است که این آمار، ارقام ثبت شده در کمیسیون است و امکان دارد تلفات غیرنظامی واقعی بیشتر از این باشد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که این ارقام را از طریق ۸ دفتر ساحوی و ۶ دفتر ولایتی از سراسر افغانستان از طریق بررسی محل رویدادها، گفتگو با قربانیان، شاهدان عینی، مسوولان امنیتی، خبرنگاران و حتا بازدید از قبر کشته شدگان به دست آورده و ثبت کرده است.

بی بی سی

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email