حسن روحانی رییس جمهوری ایران در واکنش به احضار وزیر ارتباطات این کشور به دادسرا گفت: “اگر می‌خواهید کسی را احضار کنید، باید من را احضار کنید، نه وزیر من را”.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای روحانی در جلسه امروز چهارشنبه (8 دلو/بهمن – 27 جنوری) هیات دولت گفت: “کسی را به خاطر پهنای باند {دامنه سرعت انترنت} نمی توانند محاکمه کنند. این دستور من بوده است. اگر می خواهید کسی را محاکمه کنید باید من را محاکمه کنید”.

این موضع‌گیری رییس جمهوری ایران یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری ایران به دنبال دریافت احضاریه در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شد و پس از پاسخ به پرسش‌های بازپرس با “قرار التزام” آزاد شد.

“قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام”، یکی از قرارهای تامین کیفری و به نسبتا سبک است که با هدف دسترسی به متهم، جلوگیری از فرار یا پیشگیری از تبانی و امحای آثار و ادله جرم صادر می‌شود.

در ادامه جلسه امروز هیات دولت ایران، حسن روحانی از وزیر ارتباطات ایران برای افزایش پهنای باند تشکر کرد.

علت احضار وزیر ارتباطات چه بود؟

گفته می‌شد علت احضار وزیر ارتباطات به دلیل “استنکاف از اجرای اوامر قضایی در خصوص فلتر کردن اینستاگرام” بود؛ اما دادسرای عمومی و انقلاب تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد این تنها مورد اتهامی وزیر ارتباطات نیست.

رسانه‌های ایران متن تصویری از دفاعیه آقای آذری جهرمی را هم منتشر کرده‌اند.

در بخشی از متن دفاعیه آذری جهرمی او در پاسخ به اتهام خودداری از فلتر کردن اینستاگرام که به درخواست دادسرای عمومی و انقلاب ولایت فارس و با دستور دادستان وقت بوده، نوشته است: “در هیچ قانونی وزیر ارتباطات مسوول اجرای دستور قضایی پالایش نیست”.

بنابر برگه‌های بازپرسی منتشر شده، آقای آذری جهرمی با اتهامات دیگری هم مواجه است از جمله “اجرای نکردن مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شورا در مورد انسداد فلترشکن‌ها و VPN و همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی”.

یکی دیگر از اتهامات آقای آذری جهرمی خودداری از اجرای ابلاغیه رییس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص “کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدود ساختن پیام‌رسان‌های خارجی” بوده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email