وزارت دارایی امریکا دریافته است که طالبان و القاعده “متحدان نزدیک” باقی مانده‌اند و القاعده “زیر پوشش حفاظتی طالبان قوی‌تر شده” و به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ در توافقنامه صلحی که فبروری سال گذشته میان امریکا و طالبان به امضا رسید، این گروه به قطع رابطه با شبکه القاعده و عدم تهدید امریکا و متحدانش از خاک افغانستان تعهد سپرده است.

اما وزارت دارایی امریکا دریافته است که این دو همچنان متحدان نزدیک باقی مانده اند و به “دیدارهای منظم” بین خود ادامه داده‌‌اند.

در گزارش وزارت دارایی امریکا در مورد مبارزه با تامین مالی تروریسم در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ آمده که القاعده “روابطش با طالبان را از طریق شبکه مربیان و مشاوران خود با ارایه مشاوره، راهنمایی و پشتیبانی مالی تقویت کرده است”.

در این گزارش آمده است که رهبری شبکه حقانی “گفتگوهایی در مورد ایجاد یک بخش مشترک جنگجویان مسلح با همکاری و تمویل القاعده کرده‌اند”.

در گزارش گفته شده است که شبکه حقانی یک گروه از تروریستانی است که مرکزش در وزیرستان شمالی پاکستان قرار دارد و در دو طرف سرحد، مناطق شرقی افغانستان و کابل فعال اند.

سایت لانگ وار ژورنال که خلاصه گزارش وزارت خزانه‌داری امریکا را نشر کرده، می‌گوید که تا هنوز شواهدی که نشان‌دهنده در پیش گرفتن اقداماتی توسط طالبان علیه القاعده باشد – به صورت علنی – در دسترس نیست.

سه ماه پیش نیز یک مقام ارشد سازمان ملل به بی بی سی گفته بود که القاعده با وجود توافق تاریخی امریکا و طالبان در اوایل سال جاری، “حضور سنگین در میان گروه طالبان داشته”.

با وجود گزارش‌های مکرر؛ سخنگویان طالبان هر نوع تداوم همکاری میان با القاعده را رد می‌کنند.

از طرف دیگر؛ بنا به اطلاعات این وزارت از اوایل سال ۲۰۲۰، هسته اصلی داعش، منابع مالی برای این گروه تروریستی زیر نام “شاخه خراسان” را فراهم کرده است.

وزارت دارایی امریکا می‌گوید که “هیچ نوع” رابطه مالی میان گروه تروریستی داعش و طالبان نیافته است.

همچنین عناصر القاعده، از جمله شبکه وابسته به این گروه در شبه قاره هند (AQIS)، و “گروه‌های تروریستی” که پاکستان را هدف قرار می‌دهند، مانند تحریک طالبان پاکستان (TTP)، همچنان از منطقه مرزی افغانستان و پاکستان به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کنند.

متن کامل گزارش نشر نشده؛ اما در بخش خلاصه آن به درخواست بازرس ویژه وزارت دفاع امریکا به صورت پرسش و پاسخ، نتیجه‌گیری تحلیل وزارت دارایی امریکا از منابع و روابط القاعده و طالبان و منابع داعش در افغانستان و خاورمیانه آمده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email