معاون سفیر امریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه (7 دلو/بهمن – 26 جنوری) بر سیاست دولت جدید کشورش مبنی بر حمایت از راه حل تشکیل دو کشور در مناقشه فلسطین-اسراییل تاکید کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ریچارد میلز در این خصوص تصریح کرد که سیاست جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده در این خصوص بر حمایت از راه حل مورد توافق دو طرف برای تشکیل دو کشور استوار است؛ به نحویی که بر اساس آن اسراییل در صلح و امنیت کامل در کنار یک کشور مستقل و پایدار فلسطینی قرار گیرد.

وی در ادامه یادآور شد که دولت بایدن در تلاش است تا کمک‌ به نهاد‌های فلسطینی را بار دیگر احیا کند و تدابیری جهت بازگشایی دفاتر دیپلوماتیک بسته شده در دوره ریاست ترامپ در پیش گیرد.

معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که دولت بایدن به حمایت از تلاش‌های صورت گرفته برای عادی سازی روابط دیگر کشورها با اسراییل ادامه خواهد داد؛ اما در عین حال این مساله را جایگزینی برای برقراری صلح میان فلسطین و اسراییل نمی‌داند.

پیشنهاد مسکو برای برپایی یک کنفرانس بین‌المللی

از سوی دیگر روسیه برای بررسی ابعاد تازه مناقشه فلسطین-اسراییل و خارج ساختن بن بست فرایند صلح در این مناقشه بر پیشنهاد برگزاری کنفرانسی بین‌المللی در سطح وزرا در ماه‌های آینده تاکید کرد.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه ضمن اشاره به این پیشنهاد که نخستین بار سپتمبر گذشته از سوی محمود عباس، رییس تشکیلات فلسطینی مطرح شده بود از سازمان ملل متحد خواست تا زمینه تحقق برپایی چنین نشستی را با مشارکت وزرای خارجه دوازده کشور عضو در بهار یا تابستان اینده فراهم کند.

آقای لاوروف که در جریان یک نشست مجازی شورای امنیت با موضوع خاورمیانه سخن می‌گفت این نکته را یادآوری کرد که کشورش پیشنهاد محمود عباس برای برپایی کنفرانسی بین‌المللی در اویل سال ۲۰۲۱ جهت راه‌اندازی مجدد فرایند صلح را پیش‌تر تصویب کرده بود.

به گفته آقای لاوروف؛ روسیه پیشنهاد کرده که چنین کنفرانسی بهار یا تابستان آینده در سطح وزیران و با مشارکت کشورش، ایالات متحده امریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا به عنوان ارکان چهارگانه تلاش‌های میانجی‌گرانه در خاورمیانه برپا شود.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین از مصر، اردن، امارات عربی متحده و بحرین به عنوان چهار کشور عربی نام برد که به پیشنهاد وی لازم است وزرای آنها به همراه نمایندگانی از اسراییل و فلسطین در این کنفرانس شرکت کنند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email