سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره سفر هیات سیاسی طالبان به تهران به ریاست ملاغنی برادر جزییات ارایه کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از اسپوتنیک؛ روز سه شنبه (7 دلو/ بهمن – 26 جنوری) سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران از سفر هیات سیاسی طالبان به تهران به ریاست ملا عبدالغنی برادر یاد کرده در خصوص علت آن توضیح داد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت اعلام کرد که این هیات بر اساس هماهنگی قبلی و به دعوت وزارت امورخارجه ایران بامداد روز سه شنبه وارد تهران و مورد استقبال مقامات وزارت امورخارجه  قرار گرفت.

خطیب زاده درباره جزییات مذاکرات هیات سیاسی طالبان در ایران گفت: “هیات سیاسی طالبان به ریاست معاون سیاسی این گروه، آقای ملا برادر بامداد سه شنبه وارد تهران شد و مورد استقبال مقامات وزارت امور خارجه قرار گرفت. مذاکراتی که در طول مدت اقامت هیات طالبان در ایران اتفاق خواهد افتاد ملاقات‌ هایی است که با مسوولین عالی‌ رتبه جمهوری اسلامی ایران و شخص وزیر امور خارجه، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان و برخی مسوولین ذیربط دیگر رخ خواهد داد.

طی روزهای گذشته گفتگو های ویژه‌ ای بین نماینده ویژه ما و همتای خود در روسیه و آلمان و همچنین با نماینده سازمان ملل متحد انجام شد؛ در طول این سفر تلاش می‌ کنیم که ابعاد مختلف و مسایل مرتبط با مذاکرات صلح افغانستان و روند دستیابی به صلح پایدار در افغانستان مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد”.

این در حالی است که دولت بایدن نیز اعلام کرد که در صدد تجدید نظر بر توافق به دست آمده در دولت ترامپ با طالبان در دوحه است؛ سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این زمینه اظهار داشت: “موضع ایران هیچگاه متکی به آنچه در واشنگتن اتفاق می‌ افتد نبوده، چه آن روزهایی که دولت ترامپ سراسیمه در حال برخی اقدامات بود.

ما بر این باوریم که گفتگوهای میان افغانستانی تنها راه حل صلح آمیز و پایدار برای افغانستان است و از همین رو است که ما فکر می کنیم یک افغانستانی که دستاورد سال‌ ها مجاهدت این کشور است باید حفظ شود و تمام این گروه های افغانستانی باید بتوانند در آینده آن نقش داشته باشند، این روش تنها راه همراه با صلح و ثبات است؛ ایالات متحده امریکا نیز چاره ای ندارد مگر اینکه به سالها دخالت خود در این منطقه از جمله افغانستان با یک خروج مسوولانه پایان دهد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email