رییس جمهور کشور از تصمیم ایالات متحده در خصوص بازنگری سریع توافقنامه صلح با طالبان استقبال کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اشرف غنی، رییس جمهور کشور روز گذشته (دوشنبه، 6 دلو/بهمن – 25 جنوری) در نشست کابینه گفت که یک فصل تازه در مناسبات کابل با واشنگتن باز شده ‌است و امریکا، افغانستان را به عنوان شریک بنیادی‌اش می‌داند.

او تاکید کرد که ایالات متحده توافقنامه صلح با طالبان را به‌گونه سریع بررسی می‌کند و پس از بررسی‌ها، حکومت امریکا برای دست‌یابی به یک نقشه راه مشترک درباره این توافقنامه با کابل نیز، مشورت خواهد کرد.

او افزود: “یک فصل نو در مناسبات ما با شریک عمده ما ایالات متحده امریکا باز شده ‌است که دوام می‌کند. شکل مناسبات ما در سطح عالی دولت با دولت خواهد بود”.

او می‌افزاید: “یک بررسی سریع قرارداد امریکا با طالبان از طرف شورای امنیت ایالات متحده صورت خواهد گرفت و بعد از آن یک مشورت اساسی همراه ما صورت می‌گیرد”.

اما محمدنعیم، سخنگوی هیات مذاکره‌کننده طالبان در پیامی به رسانه ها می‌گوید که این گروه به عملی شدن تعهدات‌اش در توافقنامه دوحه متعهد است و تاکید می‌کند که اگر هدف از حکومت تازه امریکا دریافت اطلاعات درباره این توافقنامه باشد، این گروه مشکلی ندارد.

او افزود: “ما به تعهداتی که در توافقنامه نموده‌ایم، به آن ملزم می‌باشیم و از جانب مقابل هم می‌خواهیم که به تعهدات خویش ملزم باشد”.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email