هیات بلندپایه طالبان به ریاست ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر به دعوت رسمی وزارت خارجه ایران، امروز سه‌شنبه (7 دلو/بهمن – 26 جنوری) وارد تهران شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با تایید انجام این سفر، اعلام کرد که هیات سیاسی طالبان در طول مدت حضور در تهران، دیدارهایی را با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و محمدابراهیم طاهریان فرد، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان خواهند داشت و در مورد روند صلح در افغانستان و مسائل و موضوعات مرتبط، تبادل نظر و رایزنی‌ خواهند کرد.

همزمان، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز روز سه‌شنبه با انتشار پیامی در توییتر خود، روابط دو کشور، وضعیت مهاجران افغانستانی در ایران و وضعیت فعلی سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه را از جمله موضوع‌های مورد بحث در این سفر عنوان کرد.

بر پایه اعلام رسانه‌های ایران؛ نماینده ویژه وزیر خارجه ایران در امور افغانستان روز گذشته (دوشنبه) با محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در مورد مناسبات دوجانبه و روند صلح افغانستان تلفونی گفتگو کرده بود. بر همین اساس، وزارت خارجه افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از سفر هیات طالبان به تهران مطلع است و پیشتر ایران دیدگاه‌های دولت افغانستان را در مورد این گروه مطالبه و دریافت کرده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز اخیرا در گفتگو با شبکه طلوع نیوز اعلام کرده بود که ملا برادر پیشتر هم به ایران سفر کرده و با مسوولان این کشور نیز ملاقات‌هایی داشته است که از دولت افغانستان مخفی نمانده است. اشاره او احتمالا به سفر نوامبر ۲۰۱۹ آقای ملا برادر به تهران بوده که خبر آن به رسانه‌ها درز کرد.

البته آقای ظریف در این گفتگو طالبان را گروه تروریستی لقب داد که این اظهار نظر او با واکنش این گروه مواجه شد. طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای اظهارات او را «غیر مسوولانه» و «به دور از واقعیت» دانست.

سفر هیات بلندپایه طالبان به تهران، سه هفته پس از آغاز دوباره مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان در دوحه قطر انجام می‌شود؛ مذاکراتی که پس از تغییر قدرت در امریکا همچنان مورد حمایت دولت جدید ایالات متحده است ولی پس از برگزاری سه نشست فرعی عملا پیش رفتی نداشت و متوقف شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email