اوکرایین می‌گوید که روسیه با جدیت در حال افزایش توانایی‌های جنگی ارتش خود در خاک اشغال شده شبه جزیره کریمیه است، بر استعداد نفرات نظامی خود در این منطقه با استفاده از تسلیحات جدید افزوده و شرایط را برای تقویت توان هسته‌ای خود در منطقه فراهم می‌کند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ سرویس اطلاعات خارجی اوکرایین “اس.‌زد.آر.یو” این مطلب را در «گزارش جامع ۲۰۲۱» خود که متن آن روز یکشنبه (5 دلو/بهمن – 24 جنوری) در وب‌سایت این نهاد منتشر شد، اعلام کرده است

این گزارش شامل ارزیابی سرویس اطلاعاتی اوکرایین از تهدیدات عمده خارجی علیه این کشور در زمینه امنیت ملی، سیاست خارجی، اقتصاد، امنیت و سایر حوزه‌ها با توجه ویژه به فعالیت‌های روسیه است که منبع اصلی چنین تهدیدهایی شناخته می‌شود.

نهاد اطلاعاتی اوکرایین در گزارش خود می‌گوید که دولت مسکو به رغم ادعایش در مورد این که کریمیه را برای توسعه اقتصادی در نظر گرفته، هرگز چنین برنامه‌ای برای این منطقه در نظر نداشته و در واقع مقامات کرملین قصد دارند با افزایش نیروهای نظامی در این شبه جزیره و ایجاد شرایط برای تقویت پتانسیل هسته‌ای، روسیه را به یک قدرت مسلط در منطقه دریای سیاه تبدیل کنند.

در این گزارش آمده است: «روسیه نزدیک به ۳۲ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای توانمند و دارای قابلیت‌های چندگانه را در کریمیه مستقر کرده که شامل نیروهای رزمی در یگان‌های زمینی، هوایی و دریایی هستند. طرف روسی مشغول فراهم کردن شرایط برای استقرار بمب هسته‌ای و اجزا و حامل‌های جداگانه آنها در کریمیه است تا به این ترتیب ضمن ترمیم زیرساخت‌های ‌هسته‌ای در منطقه، امنیت ملی اوکرایین را به خطر بیندازد».

بر پایه گزارش “اس.‌زد.آر.یو” روسیه تقریبا تمام سامانه‌های موشکی با توانایی هسته‌ای متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشین را برای استفاده مجدد در کریمیه در نظر گرفته است.

این سامانه‌های موشکی زمین به هوا با موشک‌های مدرن تجهیز مجدد شده و برای سامانه‌های جدید ماموریت‌های رزمی جدید تعریف شده است. این سامانه‌های پرتاب در حال حاضر بیشتر منطقه دریای سیاه را پوشش می‌دهند، اما موشک‌های سطح به سطح، کل این منطقه را می‌پوشانند. روسیه در کریمیه جنگنده‌های مجهز به فناوری هسته‌ای و نیز ناوهای موشک‌انداز نیز مستقر کرده است.

در این گزارش نوشته شده است: «اقدام روسیه در استقرار سامانه‌های موشکی در بخش الحاق شده کریمیه، نوسازی ناوگان در دریای سیاه و استقرار گسترده موشک‌های کروز دریایی ساخت این کشور مانند کالیبر ان‌کی و کالیبر پی‌ال، گواه برنامه‌های مسکو برای اطمینان از کنترل و دسترسی خود به هر پهنه آبی دریای سیاه و مدیترانه است».

گزارشگران اطلاعاتی اوکراینی نوشته‌اند که علاوه بر اینها، نقشه روسیه برای تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تکتیکی از جمله در خاک شبه جزیره کریمیه به این کشور «امکان می‌دهد که ضمن افزایش فشار بر جامعه جهانی، به گونه‌ای تهاجمی بر دریای سیاه و مدیترانه و نیز بر تحرکات اروپا تسلط داشته باشد».

در گزارش مقامات امنیتی اوکرایین گفته شده كه چنین رفتاری از سوی كرملین، نه تنها امنیت و منافع ملی اوكرايین، بلكه شرکای راهبردی این کشور اروپای شرقی را نیز تهدید می‌كند.

سازمان “اس.‌زد.آر.یو” در یادداشت جداگانه ای خاطرنشان کرده است که چنین سیاستی حقوق بومیان منطقه، یعنی تاتارهای کریمیه را نقض می‌کند. این سازمان می‌نویسد که روسیه با تغییر بافت کریمیه به یک منطقه کاملا نظامی، مشغول تغییر بافت جمعیتی این شبه جزیره هم هست، به طوری که با وادار کردن تاتارهای بومی به عزیمت به اوکرایین یا ترکیه، نظامیان خود و خانواده‌هاشان را جانشین آنان می‌کند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email