سازمان بین‌المللی آکسفام روز دوشنبه (6 دلو/بهمن – 25 جنوری) در آستانه برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد به میزبانی داووس سوییس که امسال بصورت مجازی برگزار خواهد شد؛ در گزارشی تاکید کرد که در سال گذشته میلادی در جریان شیوع ویروس کرونا، نابرابری‌های اجتماعی در جهان به طرز کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ بر اساس این گزارش، اگرچه هزار میلیاردر جهان می‌توانند براحتی زیان‌های ناشی از بحران کرونا را در کمتر از یکسال جبران کنند؛ اما برای میلیون‌ها نفر از کسانی که در پی این بحران فقیرتر شده‌اند، دست‌کم ۱۰ سال طول می‌کشد که بتوانند از تبعات اقتصادی بحران کرونا رهایی یابند.

آکسفام یک سازمان‌ بین‌المللی تحقیق و امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی در جهان است.

آکسفام در تهیه این گزارش از ۲۹۵ اقتصاددان بین‌المللی درباره تبعات همه‌گیری ویروس کرونا، «ویروس نابرابری»، نظرخواهی کرده است که بیش از دوسوم آنها پیش‌بینی کرده‌اند این ویروس باعث تشدید شکاف طبقاتی و نابرابری‌های اجتماعی شود.

یکی از نمودارهای این گزارش نشان می‌دهد در حالی که برخی از هزار میلیاردر جهان با شیوع ویروس کرونا با افزایش بی‌سابقه ثروت به میزان ۴۷۹ میلیارد یورو در یازده ماه اخیر روبرو شده‌اند؛ در مقابل بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان در ماه‌های آینده به زیر خط فقر می‌روند.

شیوع روزافزون کرونا و محدودیت‌های اجتماعی ناشی از آن در کشورهای مختلف در حالی ادامه دارد که در یازده ماه گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به کرونا شده‌اند و بیش از دو میلیون نفر نیز بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته‌اند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email