مقامات اندونیزیایی اعلام کردند که روز یکشنبه (5 دلو/بهمن – 24 جنوری) یک نفتکش ایرانی و یک نفتکش پانامایی را به ظن انتقال غیرقانونی نفت در آبهای این کشور توقیف کردند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ویسنو پرامادیتا، سخنگوی گارد امنیت دریایی اندونیزیا با اعلام خبر گفت: «نفت‌کش ام‌تی هورس(MT Horse)  با پرچم ایران و نفت‌کش ام‌ای فرِآ(MT Frea) با پرچم پاناما، در آبهای ولایت غربی کالیمانتان توقیف شدند».

آقای پرامادیتا توضیح داد که این نفتکش‌ها به انواع تخلفات از جمله عدم اهتزاز پرچم‌های ملی، خاموش کردن سیستم‌های شناسایی، لنگر انداختن غیرقانونی، انتقال غیرقانونی سوخت بین نفت‌کش‌ها و ریختن نفت در دریا متهم هستند.

سخنگوی گارد امنیت دریایی اندونیزیا خاطرنشان کرد که این دو نفت‌کش در حال اسکورت به جزیره باتام در جزایر ریایو هستند تا پس از پهلو گرفتن در ساحل این منطقه، تحقیقات بیشتر در مورد تخلفات این دو نفت‌کش آغاز شود.

تلویزیون دولتی ایران با استناد به اظهارات مقام‌های اندونیزیا، توقیف نفت‌کش‌ها را تایید کرده ولی ایران هنوز موضع‌گیری رسمی در این خصوص نداشته است.

توقیف نفت‌کش‌ ایرانی توسط اندونیزیا سه هفته پس از توقیف یک نفت‌کش متعلق به کوریای جنوبی در خلیج فارس توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران رخ داده است. مطابق اعلام رسمی کوریای جنوبی دو تن از خدمه نفت‌کش توقیف شده این کشور، تبعه اندونیزیا هستند.

ایران نفت‌کش کوریای جنوبی را به ایجاد آلودگی دریایی متهم کرده و تاکنون رایزنی‌های مقام‌های دو کشور برای آزادی این شناور بی‌نتیجه بوده است.

پس از اعمال تحریم فروش نفت ایران توسط ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برخی شرکت‌های بین‌المللی ردیاب نفت‌کش‌ها گزارش داده بودند که ناوگان دولتی انتقال نفت ایران سیستم شناسایی خودکار خود را خاموش می‌کنند و محموله خود را بر روی آب به نفت‌کش شرکت‌های متقاضی نفت ایران منتقل می‌کنند؛ اقدامی که ناقض امنیت و دارای خطر ایجاد آلودگی دریایی عنوان شده بود.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email