اسراییل روز یکشنبه (5 دلو/بهمن – 24 جنوری) گفت که به‌دنبال توافق سال گذشته برای ایجاد روابط دیپلوماتیک با کشورهای خلیج فارس، سفارت خود را در امارات افتتاح کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ وزارت خارجه اسراییل اعلام کرد که سفارت در یک دفتر موقت قرار دارد تا یک مکان دایمی آماده شود. ایتان نایه، یکی از دیپلومات‌های قدیمی اسراییل به‌عنوان سرپرست هیات سیاسی در این سفارتخانه فعالیت می‌کند.

گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسراییل گفته است که افتتاح سفارت جدید امکان گسترش روابط صمیمانه بین اسراییل و امارات را فراهم می‌کند.

از سوی دیگر؛ کابینه امارات عربی متحده روز یکشنبه ایجاد سفارت در تل‌آویو را تصویب کرد.

از زمان برقراری روابط رسمی در ماه سپتمبر، دو کشور پروازهای مستقیم ایجاد و هیات‌های تجاری متعددی را مبادله کرده‌اند. هزاران گردشگر اسراییلی در این مدت از امارات بازدید کرده‌اند.

امارات نخستین کشور از مجموعه چهار کشور عربی بود که طی یک سری توافق‌نامه‌هایی با همکاری دولت ترامپ، روابط خود با اسراییل را برقرار کرد. بحرین، مراکش و سودان سه کشور دیگر عربی هستند که به عادی سازی روابط دیپلوماتیک با اسراییل اقدام کردند.

وزارت خارجه اسراییل گفته است که یک کنسولگری در دوبی نیز ایجاد خواهند کرد. از سوی دیگر اسراییل اعلام کرد که سفارتخانه‌‌اش در بحرین فعالیت خود را در هفته‌های اخیر آغاز کرده است. اسراییل همچنین در نظر دارد یک دفتر حفاظت از منابع در مراکش افتتاح کند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email