وزارت صنعت و تجارت افغانستان اعلام کرده که سطح تولیدات داخلی این کشور با وجود محدودیت‌های ناشی از کرونا، در سال جاری خورشیدی افزایش داشته و این کشور در حال حاضر قادر است که از صد قلم کالای مصرفی ضروری، ۵۶ مورد آن را در داخل کشور تولید کند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ این تولیدات شامل مواد ساختمانی، مواد غذایی، صنایع پلاستیک، لبنیات و نوشیدنی‌ها است. بر اساس آمارهای ارایه شده، تولیدات کارخانه‌های داخلی در بخش تولید آب معدنی، نوشیدنی‌های غیرالکولی، صنایع پلاستیک و برخی اقلام ساختمانی به حدی رسیده که این کشور را از واردات اجناس مشابه خارجی بی‌نیاز کرده است.

همچنین به گفته مقام‌های این وزارت؛ در بخش تولید مواد خوراکی مانند شیرنی باب، آیسکریم، پروسس آرد و تولید خوراکی‌های بسته بندی شده هم افغانستان به مرزخود کفایی رسیده است.

نثاراحمد غوریانی وزیر صنعت و تجارت افغانستان روز یک‌شنبه (5 دلو/بهمن – 24 جنوری) در نشست گزارش‌دهی ادارات دولتی در کابل گفت که شیوع ویرس کرونا با آنکه باعث رکود فعالیت تعدادی از کارخانه‌های تولیدی شد اما با رفع تدریجی محدودیت‌ها حدود ۳۰۰ کارخانه جدید شروع به کار کردند.

وی گفت که این وزارت در تلاش رونق صنایع تولیدی با ایجاد پنج کارخانه جدید در پارک‌های صنعتی در کابل، ننگرهار، قندهار، هرات و مزارشریف هستند. به گفته وی؛ کارخانه های جدید، صنعتی و زراعتی خواهد بود تا محصولات کشاورزی در آن‌ها پروسس و آماده صادرات شود.

همچنین رحیم‌الله سمندر، رییس اتاق معادن و صنایع این کشور نیز در گفتگو با بی بی سی در کابل، از افزایش تولیدات داخلی خبر داده گفت که افغانستان در بخش مواد ساختمانی از ذوب آهن برای تولید سیخ گول گرفته تا صنایع پی وی سی و پلاستیک خودکفا شده است.

آقای سمندر همچنین گفت که واردات نوشابه‌های غیرالکولی به کمترین حد رسیده و کارخانه‌های داخلی در بخش‌های مختلف تولید مواد خوراکی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به گفته وی؛ برخی از اقلام تولیدی افغانستان به برخی از کشورهای همسایه نیز صادر می‌شود.

بر اساس آمارهای ارایه شده؛ افغانستان در سال جاری به ارزش معادل ۴۳۴ میلیون دالر صادرات داشته که به تناسب سال قبلی آن بیش از دو درصد کاهش را نشان می‌دهد. بیشترین میزان صادرات مربوط به میوه خشک است. بعد از آن گیاهان طبی، میوه تازه، سبزیجات و قالی از اقلام عمده صادراتی افغانستان است.

اما از آنجایی که افغانستان یک کشور وارداتی است حجم واردات آن به مراتب بیشتر از صادرات آن است.

کالاهایی که افغانستان از خارج وارد می‌کند، شامل مواد نفتی، گندم، ماشین آلات، روغن خوراکی، منسوجات، محصولات فلزی و برق است.

اداره احصاییه یا آمار افغانستان، کل واردات این کشور را ۸.۳ میلیارد دالر یک در سال اعلام کرده است.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email