دولت بایدن قصد دارد زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه دولت ترامپ در مذاکرات صلح افغانستان را فعلا در سمت خود حفظ کند. این خبر روز شنبه (4دلو/بهمن – 23 جنوری) از سوی سه منبع آگاه اعلام شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ از نظر تحلیلگران، اگرچه معمولا هر دولتی که در ایالات متحده بر سر کار آمده، افراد جدیدی را برای پست‌های حساس، به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی بر مسند امور گذاشته، اما حفظ مذاکره کنندۀ کنونی گفتگوهای صلح افغانستان، به معنای پایبندی دولت جو بایدن به توافقنامه صلحی است که میان این کشور و گروه طالبان امضا شده است.

به این ترتیب آقای خلیلزاد و تیمش دست‌کم تا زمانی که دولت جدید به بررسی دقیق این توافق و پیشرفت‌های حاصل شده در چهارچوب آن بپردازند، به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

بیش از دو سال است که زلمی خلیلزاد با دستور دونالد ترامپ پیگیر گفتگوهای صلح افغانستان با هدف پایان دادن به دو دهه جنگ و درگیری در این کشور است. این دیپلومات کارکشته که سابقه فعالیت به عنوان سفیر امریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل را نیز دارد، در این مدت گاه با مقامات دولت افغانستان دچار اختلافات جدی شده؛ به‌ویژه آنکه کابل او را در ابتدای این ماموریت، فردی طرفدار طالبان می‌دانست.

آنتونی بلینکن، گزینۀ پیشنهادی جو بایدن برای پست وزیر خارجه امریکا نیز در جریان جلسه بررسی صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنا، اگرچه بار دیگر تعهد بایدن را برای پایان دادن به جنگ افغانستان تکرار کرد، اما افزود که هنوز از جزییات توافق صلح طالبان و واشنگتن آگاه نیست.

او درباره مذاکرات صلح افغانستان گفت: «ما باید موضوعاتی را که مورد مذاکره قرار گرفته، با دقت بررسی کنیم. من هنوز در جریان جزییات آن قرار نگرفته‌ام؛ به‌ویژه درباره توافقنامه‌ای که در اولین گام میان ایالات متحده و طالبان منعقد شده؛ تا بفهمم چه تعهداتی توسط طالبان انجام شده یا انجام نشده است. سپس باید ببینم آنها در مذاکرات خود با دولت افغانستان به کجا رسیده‌اند».

یکی از اولین چالش‌هایی که دولت بایدن باید برای آن راه حلی پیدا کند، مساله خروج سربازان امریکایی از افغانستان است. در توافقنامه دولت ترامپ و طالبان اعلام شده است که همه نیروهای ایالات متحده و ناتو باید این کشور را تا ماه می ترک کنند و این مساله با خواست بایدن و تیم سیاست خارجی او که خواستار حفظ بخشی از نیروهای امریکایی در افغانستان هستند، در تضاد است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email